Nové, ideální a moderní bydlení? Díl první

Když se mluví o novém bydlení, je poměrně snadné představit si, co to znamená. Nové je zkrátka nové. Popsat ideální bydlení je už problematičtější, každý si jej navíc představuje jinak, ovšem pokud někdo chce tzv. moderní bydlení, pak jak takový byt či dům bude vypadat? Co to tedy je ono „moderní“ bydlení? Stále se o tom píše, ale jak to vlastně vypadá?

Pojem „moderní“ se používá jako označení něčeho soudobého, zejména pokrokového a inovativního. Zároveň slouží ve tvaru „modernismus“ pro pojmenování některých tvůrčích a uměleckých proudů počátku dnes již minulého století, ale to si nyní dovolíme pominout. Řekneme li tedy o něčem, že je tzv. moderní, pak tím obecně myslíme něco současného, co zde ještě nebylo a nebo co se teprve před nedávnem objevilo a co sebou současně nese příslib perspektivy, vývoje a ujištění, že takové vykročení bylo provedeno správným směrem. Obytný interiér prošel v posledním období celou řadou změn, z nichž některé jsou staršího data a stávají se klasikou či samozřejmostí, jiné jsou zcela dnešní. V prvé řadě se jedná o proměny společenské části bytu či domu, tedy o obývací pokoje, dále o vybavení koupelen a dalších místností se sociálním zařízením a zásadního posunu doznala také obslužnost a kontrolovatelnost celého chodu domácnosti v podobě centrálních řídících systémů.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Efektivní relaxace a proměna životního stylu

Koupelna přestala být místností pro vykonání čistě jen tělesné očisty ve smyslu standardního používání ručníku a mýdla. V souvislosti s proměnami životního stylu, díky zvýšené stresové zátěže a tedy vzjdeme k nutnosti efektivněji relaxovat, se koupelna svým uživatelům zcela přirozeně připomněla jako místnost vhodná k odpočinku stejným způsobem, jako k podobným aktivitám lákaly veřejné lázně. Základní masáž a uvolnění si dnes může uživatel dopřát doma prostřednictvím vířivých van s masážními programy, které dnes nabízí i celá řada stále populárnějších sprchových zařízení. Koupelna se tak stává svého druhu obytnou místností a jedním z nástrojů revitalizace.

 

Snadný úklid a bezproblémová obslužnost

Dalším zásadním kritériem oné modernosti je přizpůsobení fungování a užívání, potažmo obsluhy obytného interiéru potřebám /problémům/ soudobého člověka. Primárně se jedná o důraz kladený na snadný úklid, bezproblémový přístup do všech zákoutí a prostorů, v nichž mohou ulpívat nečistoty či alergeny. Jedná se zejména o prostory pod nábytkem, které bývají nepřehledné, špatně dostupné, stejně jako místa „za“ kuchyňskou linkou, stolem, skříní atp. S tím souvisí i problematika civilizačních chorob, zejména alergií a tedy potažmo pak přítomnost prachu či roztočů v těžkých textiliích typu sametový závěs, koberec s vysokým chlupem a stejně tak různé dečky a předložky atp. Pokud není možné věnovat se údržbě takto vybaveného interiéru v podstatě denně, je lépe volit snadno omyvatelné materiály, stíratelné podlahové krytiny a na místo závěsů např. žaluzie. Na první pohled by se mohlo zdát, že takový interiér bude celý sterilní a z gumy, kterou je možné lidově řečeno přetáhnout hadrem, ale, stíratelnou krytinou je např. zcela přírodní linoleum ( což není totéž jako PVC), korek, laminátové či dřevěné plovoucí podlahy, klasické parkety atd.

Pokračování zítra
Jaroslav Zákolanský
foto firmy Archiform 3D a archiv autora
18.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist