Nová okna: investice, která se vyplatí

Máte doma stará okna, která svým vzhledem ani funkcí nevyhovují dnešním požadavkům na bydlení? Na jejich výměnu nemusíte pohlížet pouze jako na nutné zlo. Jedná se totiž o investici, která hned v několika směrech může zlepšit kvalitu vašeho bydlení, a navíc vám pomůže ušetřit nemalou částku.

pramos_rd-divaky-1-1100x618.jpg Zdroj: Jakub Janíček, Pramos

Ušetřete s novými okny díky nižší spotřebě energií

Výměna oken je aktuálně jedna z nejefektivnějších investic, kterou můžete udělat. Právě okna patří k nejslabším místům v obálce budovy, a proto bývají častým viníkem úniku tepla z bytu. Jejich výměnou můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Novými okny si tak zajistíte na roky dopředu nižší spotřebu energie, a tím i nižší náklady na bydlení.

Dalším důvodem pro výměnu oken je také rostoucí inflace. Vaše peníze nemusí ztrácet hodnotu, ale můžete je chytře investovat do bydlení. Novými okny také zvýšíte komfort vašeho bydlení – kromě lepších tepelně izolačních vlastností vám pomohou odhlučnit venkovní ruch a také zvýší bezpečí domova.

Jaká okna vybrat?

Rozhodli jste se pro investici v podobě nových oken, ale nevíte, jaká jsou pro vás ta pravá? Na výběr máte hned z několika možností.

Pokud je vaším cílem ušetřit za energie a mít „za málo peněz hodně muziky“, sáhněte po oknech plastových. Ta kombinují právě přijatelnou cenu a dobré vlastnosti, což z nich dělá nejprodávanější okna na trhu. Dále pro ně hraje také to, že vyžadují ze všech materiálů nejmenší péči.

U dřevěných oken musíte počítat s dodatečné náklady na údržbu. Hliníková okna mají vlastnostmi blízko k oknům plastovým, ale cena je u nich výrazně vyšší. Plusem hliníku je však to, že umožňuje výrobu velkoformátových oken a dveří v moderním designu.

Abyste dosáhli optimálního poměru vstupních a provozních nákladů, je třeba zohlednit i způsob vytápění, klimatické poměry v místě stavby nebo třeba orientaci fasády. Proto doporučujeme výběr konzultovat s odborníky, kteří vám pomůžou najít ideální řešení pro vaše bydlení.

Jak jinak ještě zvýšit úsporu energie?

S úsporou energie (a to jak v zimě, tak v létě) vám nemusí pomoci pouze nová okna. Vyplatí se také pořídit si venkovní žaluzie. Vzduchová kapsa, která se vytvoří mezi žaluzií a oknem při zavření lamel, totiž brání rychlému ochlazování vnějšího skla a ostění. Tím v zimě poslouží jako další izolační vrstva.

V létě vám vnější žaluzie pomohou proti nadměrnému zahřívání slunečními paprsky. Nemusíte tak používat klimatizaci, protože vnitřní teplota zůstane celé léto příjemná a vy tak znovu ušetříte na účtech za elektřinu.

16.6.2022 9:24 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist