Nová kytka pro lenochy?

V květinářských obchodech vídáme mimořádně dekorativní rostlinu. Její pyšný vzhled jako by vzkazoval: „pozor na mě“

116116-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Ve skutečnosti se jedná o velice nenáročnou rostlinu, které více ublížíme soustavnou péčí než nevšímavostí. Proto ji přivítají lidé zaneprázdnění, nebo ti, co často cestují. Když ji postavíme na světlé místo s rozptýleným světlem, udělali jsme pro ni maximum. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), tak se tato kráska jmenuje, pochází z ostrova Madagaskar, náleží do čeledi áronovitých. Má zpeřené, tmavě zelené, lesklé listy, jež se vytahují až do výše jednoho metru. S hustě rozmístěnými lístečky se podobá pavímu peru nebo košaté růžici. Živiny a vodu ukládá do velké podzemní hlízy. Proto je někdy řazena mezi sukulenty. Pokud vykvete, uvidíme málo působivý, nenápadný květ.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Snáší široký teplotní rozsah, poroste v suchu, vydrží i menší přelití, nedostatek světla i suchý vzduch, není náročná ani na kvalitu půdy. Nejlépe však Zamioculcas poroste v teplé místnosti, při jasném rozptýleném světle, mírné zálivce s občasným rosením, poděkuje za mírné hnojení v období růstu. Jedenkrát za rok potřebuje větší květináč s výživnou zeminou. V zimě by teplota neměla poklesnout pod 12°C, v létě mu prospěje letnění na chráněném místě, při mírné zálivce. Je lépe zapomenout zalít, než trvalé přemokření, jež vede k zahnívání kořenů a vzniku stonkové hniloby.

Můžeme se pokusit i o množení řízky (celý nebo část dobře vyvinutého složeného listu), většinou se povede, ale trvá i několik měsíců, než zakoření. Rychlejší a spolehlivější bude dělení velkých rostlin se zachováním aspoň jednoho místa růstu v každé části.

Na pohled exotická, elegantní rostlina se nakonec ukazuje jako vhodnou pro zapomnětlivé, oživí i byty s ústředním topením. Jediné, co ji může poškodit, je přímé slunce.

Jindřiška Kodičková
foto autor

13.11.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist