Nová koupelna? Pár praktických rad, než za něco zaplatíte.

Každý zájemce o novou koupelnu má v podstatě dvě možnosti, jak celou věc realizovat. Může zvolit nějakého prodejce, který je atraktivní v prvé řadě takřka velkoobchodní cenou a nabízí většinou střední kvalitu a „lidové“ značky. V takovém případě si musí být zákazník jistý svou řemeslnickou erudicí a schopností vybrat si to pravé a správně fungující. Druhá možnost je navštívit koupelnové studio, kde se standard zboží většinou pohybuje směrem nahoru ke značkovému až luxusnímu zboží a nechat se obsloužit, poradit, zbavit se starostí a pak za to také zaplatit.

Čas jsou peníze a platí to ve všech oborech lidské činnosti a tedy i při nákupu koupelnového vybavení. V podstatě jde jen o to, zdali je člověk vůbec ochotný věnovat se výběru vany, armatur, sprchy, umyvadla, nějaké té toaletní skříňky, zrcadla, k tomu dlaždičky nebo jiný obklad, také světlo, pak pochopitelně i nějaké vytápění a teď to musí dohromady nějak sedět, souhlasit, fungovat a musí se nám to líbit. Ve velkoskladech, supermarkerech atp. je vše přirozeně levnější, člověk si může vzít košík a všechny uvedené věci do něj naskládat, pak si objednat nákladní taxi a nechat si to odvést domů. Musí ale přesně vědět, co dělá, a že má opravdu to, z čeho se dá koupelna poskládat. Mnohdy je k dispozici i montáž, která se pohybuje cca kolem 400 Kč na hodinu, přičemž tato sazba zahrnuje manipulaci, montáž atp., tedy zkrátka to, co člověk doopravdy zaplatí. Jinou péči – službu ale zákazník očekávat nemůže. Rozhodně je vhodné vybavit se plánem koupelny, tedy půdorysem, kde je označeno místo napojení vody, odpad vody, rozvod elektřiny a přirozeně také rozměry místností s přesností v toleranci max.  +/- 5mm. Je dobré mít spočítanou plochu podlahy a všech čtyř stěn, to tedy pro případ, že se bude řešit i nákup obkladového materiálu. Ve výsledku bude takové nakupování cca o 10% levnější než ve studiu při výběru zboží stejné kvality. Člověk tím ale stráví celý den, musí někam dojet, musí se věci věnovat a myslet na ni.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Studio

Koupelnové studio je přirozeně komfortnější. Personál bývá (měl by být) vybavený nejen praktickými informacemi, ale i nějakým vkusem, často se ve studiu vyskytuje i architekt a nebo někdo jiný nějak poučený a schopný poradit i se samotným výběrem. Rozhodně se zde zákazníkovi dostane větší péče, na výběr bude větší množství většinou značkového zboží. Studio je zkrátka místo, kam je možné přijít pouze s penězi, vědět o své potřebě získat novou koupelnu a také o ochotě si nechat poradit. Pak už stačí říkat jen ano, ne, ano, ne a pak také zaplatit. Je dobré si před tím prolistovat nějaké časopisy o bydlení, vzít si některé sebou a pak je personálu ukázat s tím, že právě tak by měla hledaná koupelna vypadat.

Co se týká přípravy před návštěvou studia, pak je možné a žádoucí udělat totéž, co před návštěvou nějakého velkoskladu (vypracovat s přinést si výkres – půdorys), ale stejně tak si leze vyžádat tvorbu takových podkladů vč.samotného zaměření koupelny, dál pak vypracování návrhu např. ve svou variantách a pak si tedy vybrat. Taková služba se může u běžné koupelny pohybovat kolem 5 000 Kč, ale záleží přirozeně na velikosti koupelny a také na tom, zdali zákazník pak opravdu nakoupí, neboť pak, není-li to nákup za par korun, může zmíněné služby dostat zdarma formou slevy z celkové ceny realizace. Pod deset procent ale většinou v běžných obchodních případech studio nepůjde, tedy nákupu koupelny za cca 100 tis.  může předcházet prominutí služeb ve výši cca 10 tis. Někde chtějí před zahájením jednání zálohu vratnou 1000Kč, to aby měli jistotu, že to zákazník myslí vážně. Vypracování cenové nabídky bývá automatické.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

Karel Holý
foto arcich firem
19.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist