Nová koupelna: Otlouct starou dlažbu nebo lepit na původní?

Při rekonstrukci koupelny máte několik možností, jak postupovat. Záleží, zda chcete dát koupelně jen nový kabát, nebo se chystáte na rekonstrukci důkladnou, kdy kromě obkladů a sanity měníte i rozvody a dispozici.

obr.13_glamur_mozaika_kolecka_1-1100x618.jpg Celá galerie 35 Zdroj: Ateliér Glamur

Máme několik možností, jak položit nové obklady – nejlepší  ale i nejdražší způsob je odstranit starou dlažbu, dále je možné nalepit  kachličky na stávající a dokonce i staré paneláková jádro můžeme opatřit novým obkladem bez toho, aniž bychom ho vybourali.

Odstranění původní dlažby a obkladů

Nejlépe se osvědčuje kladivo a majzlík, kterým se postupně směrem od spáry materiál ze stěny „odlupuje“. Razantnější postup je s pomocí bouracího kladiva, zde je však nutné pracovat zvlášť opatrně, abychom nepoškodili stěny.

Keramiku je potřeba dostat dolů tak důkladně, aby se před námi nakonec objevil jen čistý a relativně rovný podklad. Při odstraňování původních obkladů a dlažeb hraje rozhodující roli, čím byla keramika přilepena a na jaký podklad.

Při renovaci interiérů se můžeme setkat s množstvím různých typů podkladů. K nejčastějším patří vápenocementové omítky, sádrokarton, umakart, podkladem může být i stěna s odstraněným keramickým obkladem. Veškeré tyto podklady musíme upravit tak, aby byly před pokládkou pevné, nedrolivé, bez prostupující vlhkosti, zbavené mastnoty, prachu a jiných volných částic. Bylo by krátkozraké ujišťovat se při pokládce na nedokonalý podklad, že „to bude nějak držet“.

Jak ošetřit jednotlivé podklady?

Vápenocementové omítky jsou jedním z nejběžnějších podkladů, se kterými se můžeme setkat. Pokud je jejich povrch drolivý a s trhlinami, raději jej odstraňte. Dále aplikujte vyrovnávací stěrku a použijte lepící tmely na cementové bázi.

Sádrokarton je velice jednoduchým a oblíbeným stavebním materiálem. Jako každý materiál obsahující sádru má i sádrokarton vysokou nasákavost. Je proto bezpodmínečně nutné před pokládkou penetrovat. Penetrace uzavře póry na povrchu a díky tomu nedojde k odsátí vody z vrstvy naneseného lepícího tmelu. Bez penetrace podkladu hrozí opadání použité keramiky!

Umakart – s tímto dědictvím minulého režimu se stále ještě běžně setkáváme v koupelnách panelových domů. I když není ve finančních možnostech majitele umakartové jádro vybourat, při správném postupu je možné umakart alespoň opticky zlikvidovat. „Po odmaštění je nutné umakart ošetřit kontaktním můstkem PE 204. Na takto upravený umakart můžeme lepit keramický obklad flexibilním lepidlem (např. AD 530). Pro spárování je v tomto případě nutné využít flexibilní spárovací hmotu GF,“ radí Miroslav Levora ze společnosti Lasselsberger, výrobce keramických obkladů a dlažeb.

A co nové na staré?

Ne vždy je ale nutné otloukat starou keramiku. Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní. Stará  dlažba nebo obklad musí být bez trhlin a perfektně držet na podkladu. Případné dutiny pod povrchem odhalíme poklepem. Kdekoli při poklepání narazíme na dutý zvuk, je třeba původní materiál odstranit a vzniklé prohlubně zarovnat s okolním povrchem. „Dnes jsou na trhu speciální vyrovnávací cementové směsi i pro takto malé vrstvy. Na ně lze i po několika  málo hodinách lepit už nový obklad nebo dlažbu,“ říká předseda Cechu obkladačů ČR Roman Pommer.

Při pokládání nového materiálu na původní je nutné dodržet několik základních pravidel. Miroslav Levora ze společnosti Lasselsberger doporučuje: „Podklad je třeba především odmastit. Odmaštěný povrch penetrujeme přechodovým můstkem PE 204. Jde o speciální materiál pro pokládku dlažby na hladké nesavé materiály (umakart, sklo, lepení dlažby na dlažbu). Na vytvořený přechodový můstek lze přímo pokládat keramické dlaždice a obkládačky nejlépe flexibilním lepidlem a spárovací hmotou“. Způsob kladení původních obkladů nebo dlažeb nás nemusí nijak omezovat, novou keramiku můžeme lepit bez ohledu na původní spáry a formáty.

Velmi podstatná je při pokládce nového materiálu volba správného lepícího tmelu. Miroslav Levora k tomu dodává: „Lepící tmel je nutné vybírat podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá), prostředí (terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska). Odborníci v prodejnách s keramikou vám nabídnou lepidla na cementové bázi (lepidla flexibilní nebo standardní) nebo lepidla speciální určená zejména pro lepení keramiky na kov nebo na pružné materiály jako je dřevotříska, sololit, překližka a jiné. Flexibilní lepidla jsou nutností i na plochy s podlahovým vytápěním nebo na terasy“.

Nový kabát pro koupelnu

Při výběru nových obkladů do koupelny bychom si měli důkladně rozmyslet a vybrat takové, které nás po čase nezačnou nudit. Rekonstrukce koupelny je přeci jen náročná akce, jak z hlediska peněz, tak z hlediska energie, kterou vynaložíme. Koupelna vám bude sloužit třeba i dvě dekády, tak si dejte záležet. Vždy navštivte kamenný obchod nebo showroom, kde můžete design obkladů a dlažeb posoudit na vlastní oči. Pro koupelnu vybírejte dlažbu s otěruvzdorností označenou hodnotou minimálně PEI 2, která vyhovuje v prostorech zřídka vystavených vnějšímu znečištění a poškrábání.

Udělejte si jasno, jakým výsledným dojmem má nová koupelna působit. Můžete pořídit např. velkoformátové obklady, které prostor sjednotí a zvětší, nebo naopak drobnou mozaiku, která mu dodá vtip, hravost a umožní obkládat i kulaté hrany. Při nákupu keramických obkladů a dlažeb vždy počítejte s 10 až 15% rezervou. U nakupovaného zboží sledujte i barevný odstín a rozměr (kalibr). Každý výrobce je značí na obalu svých výrobků číselným nebo znakovým kódem. Pro jednu místnost používejte materiál stejného odstínu a rozměru.

Foto: RAKO, SIKO, mbkeramika.cz, Pinterest

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist