Nová koupelna a samočisticí sanitární keramika

Při zařizování nové koupelny či toalety se velmi často orientujeme podle estetických parametrů výrobku a ty praktické aspekty věci pak považujeme více méně za samozřejmost. Vždyť co je to vlastně „praktická koupelna“? Měla by být snadno obslužná, s neklouzavou podlahou a místem na uložení ručníků, špinavého prádla a většinou také potřebujeme místo pro instalování pračky. Víc toho od koupelny nechceme. Přitom by nás měla zajímat např. její schopnost eliminovat výskyt nebezpečných bakterií. Není to žádná věda.

125109-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

O sanitární keramice se samočisticími povrchy se na stránkách poloodborných magazínů o bydlení mnoho nedočteme. Přitom koupelna jako taková je v prvé i druhé řadě o hygieně, čistotě a kultuře těla. Stačí tedy jen změnit a nebo přesněji řečeno rozšířit kritéria výběru koupelnového vybavení a vyžadovat to, čemu se výrobci naučili říkat „samočisticí povrchy“.

Novinka: umí to i sklo

Samočisticí povrchy jsou speciální povrchovou úpravou užívanou při výrobě koupelnového vybavení, stejně jako např. při výrobě toaletních mís. Jejich hlavní rolí je odpuzovat bakterie a neumožnit nečistotám ulpívat na jejich povrchu. Tohoto efektu se dosahuje jednak přimícháním stříbra (nebo jiného antiseptického prvku) do materiálu sanitární keramiky a současně maximálním vyhlazením povrchu keramiky tak, aby se na něm lidově řešeno nečistota nemohla udržet a jednoduše po něm jako po dokonale hladké stěna sklouzla do odpadu. Tím se eliminuje i výskyt vodního kamene. Samočisticí povrchy dokáží odpudit (ale ne zamezit výskytu) i takové bakterie, jako sarsa či salmonelóza.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Stejného efektu je možné dosáhnout i u skla, které se zejména v poslední době stále častěji používá pro výrobu umyvadel. Jako povrchová příměs se zde používá také teflon.

Výrobci nabízejí takové samočisticí povrchy pod různými obchodními značkami. Uživatel se tedy může setkat se speciální povrchovou úpravou „ceramix plus“ nebo „ceramagic“ atp.

Cena je cca o 15-25 % vyšší než u běžných výrobků.

Karel Holý
Foto Ideal Standard a Koupelny sen

3.4.2008 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist