Nová generace taštičkových matrací

Matrace je jeden z nejdůležitějších prvků v ložnici. Prožijeme na něm téměř jednu třetinu života a právě matrace rozhoduje o tom, jestli ráno vstaneme odpočinutí a svěží, nebo naopak polámaní a ještě více unavení. Výběr matrace je proto velmi důležité rozhodnutí, které je třeba pečlivě zvážit. Kromě známých faktorů, jako je výška a váha klienta či tuhost matrace, rozhoduje o správném výběru matrace i její samotné složení.

127105-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Čeho si ještě je třeba všímat?

Použité materiály a složení matrace velmi často rozhoduje o celkové kvalitě a o tom, zda spánek bude vskutku komfortní, pohodlný a hlavně zdravý po celou dobu používání matrace. Velmi důležité jsou v případě výběru správné matrace otázky: jaký potah je použitý na matraci? Dá se snímat a prát? Jaká je váha potahu, hustota pletení, či tkaní a jeho celkové složení? Vydrží několik let nebo se nám po čase začne párat? Jsou kokosové nebo pěnové vrstvy v matraci z přírodních antialergických materiálů? Jsou tyto vrstvy dostatečně tlusté a pevné, aby dokázali držet váhu člověka i po letech? Na tyto a na mnohé jiné otázky Vám v prodejně odpoví odborně vyškolený prodejce.

A co jádro matrace?

Jádro matrace je nejdůležitější část celého výrobku, protože na něm závisí,  jestli je matrace dostatečně provětraná, jak dlouho dokáže vzdorovat tlaku nebo jestli se dostatečně a správně přizpůsobí konturám lidského těla. V poslední době, i díky silné reklamní podpoře, jsou v České republice trendem převážně pěnová jádra v různém barevném provedení. Od klasických PUR pěn až po různé bloky ze studené, či viskoelastické pěny. V západní Evropě se však opět  do popředí dostávají taštičková jádra a matrace vyrobené z malých pružinek zabalených do „taštiček“.

Taštičková jádra nejvyšší kvality

Tento materiál je sice dražší a někdy může mít i vyšší tuhost než klasické pěnové matrace, na druhé straně však disponuje dlouhou životností, vynikající vzdušností, která napomáhá odvádět vlhkost z povrchu matrace, a tím přispívá k suchému a teplému klimatu po dobu spánku. Díky efektu vodní postele, což znamená, že matrace je příjemně odpružená a každá taštička reaguje nezávisle na vyvíjený tlak, matrace nebrání pravidelnému otáčení se po dobu noci, a tím se spánek na této matraci stává nezapomenutelným zážitkem. Taštičková jádra se v dnešní době vyrábějí podle nejmodernější technologie, to umožňuje výrobcům dát až 20ti letou záruku na materiál a též na neproležení, což je pro matraci velmi důležitá vlastnost. V současnosti se nejmodernější taštičková jádra vyrábějí tak, aby byl maximálně využitý každý prostor v matraci. Například při jádrech typu Vernestet (česky: včelí plást) se jednotlivé taštičky vkládají do tvaru šestiúhelníku, čímž se jich na 1m2 vejde podstatně víc, než při klasické technologii, při které jsou taštičky ukládané do paralelních řad. Tím se dosahuje o mnoho vyšší ortopedický efekt, lepší přizpůsobení se matraci tělu a též vyšší nosnost. Obavy některých lidí z protlačení pružin jsou při dnešní technologii výroby neopodstatněné a při taštičkových matracích vysoké kvality nemožné. V testech kvality od renomovaných zkušebních institucích v západní Evropě dosahují právě taštičkové matrace nejvyšší příčky a svou kvalitou přesvědčují i ty nejnáročnější zákazníky. Avšak jak jsme vzpomenuli už na začátku, pro matraci je důležité celé její složení, nejen jádro, či krásný potah. Proto při výběru správné matrace dbejte na všechny složky, od nejdůležitějšího jádra až po ne méně důležitý potah.

PR ČLÁNEK

4.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist