Nízkoenergetické domy

Jednou z moderních variant bydlení jsou bezesporu nízkoenergetické domy. Ty můžete pořídit i na klíč. Jaké jsou jejich výhody a ceny? Přečtěte si více o nízkoenergetických domech na living.cz.

Jako nízkoenergetický označujeme dům, který má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15–50 kWh/m² za rok. Obvykle se vyznačuje kompaktním tvarem bez zbytečných výčnělků, prosklenými plochami orientovanými na jih, nadstandardní tepelnou izolací, regulací vytápění využívající tepelné zisky, větráním s rekuperací tepla.

Úspor energií se dosahuje kvalitním návrhem a provedením stavebních postupů především bez tepelných mostů. Je třeba také počítat s tím, že takový dům je o něco dražší než běžná výstavba. Mezi způsoby, kterými dosahujeme úspor energie, patří silnější izolace stěn, použití kvalitních oken s izolačními dvoj- či trojskly a efektivní regulací vytápění.

Zdroj tepla ovlivní i další náklady na domácnost. Topit lze elektřinou a využívat výhodných tarifů, případně plynem, biomasou či tuhými palivy. Základním principem vytápění musí být rozumné hospodaření s energiemi. V nízkoenergetickém domě nejde prvoplánově o běžné zásobování teplem, ale spíš o pokrytí zbytkové potřeby tepla. Vhodné je zkombinovat pasivní a aktivní využívání sluneční energie, optimálně zvolený vytápěcí systém, nízkoteplotní nebo ideálně teplovzdušný a již zmíněné regulované větrání se zpětným získáváním tepla. Dáme přednost využívání obnovitelných zdrojů energie.


Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist