Nezapomínejme na polštáře

Staré české přísloví říká, že ‚jak si kdo ustele, tak si také lehne‘. V dnešní době, kdy má člověk čím dál méně času, to možná platí dvojnásob. Přitom se uvádí, že každý člověk prospí přibližně třetinu svého života. Určitě se pak vyplatí snažit se, abychom si tu třetinu života výborně užili.

118049-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pokud nechcete, abyste se ráno probouzeli ještě více unaveni než večer a s pocitem „rozlámaných zad“, je dobré věnovat pozornost svému lůžku. A to především v poslední době tak populárním anatomickým provedením. Nespíte přeci ve věznici, aby vám stačila holá pryčna.

Pro správné spaní je důležité, aby vaše páteř byla v přirozené poloze, tj. nemusela se různě kroutit a ohýbat. Tomu přispěje jednak vhodná volba matrací ale nezapomínejme také na polštáře. O matracích (a roštech) si povíme někdy v budoucnu, v tomto článku se budeme věnovat možnostem ve výběru polštářů.

Při výběru polštáře jste postaveni před rozhodnutí, zda chcete klasický či anatomický. Anatomický je takový, který svou konstrukcí či volbou výplňového materiálu dovoluje hlavě zaujmout přirozenou polohu a umožňuje správnou a plnou opěru krční páteře při ležení.

Samozřejmě že neexistuje univerzální polštář, který by vyhovoval všem. Každý člověk má jinou hmotnost a také jiné zvyky. Někdo má rád pod hlavou hodně a někdo málo. Navíc je důležité přihlédnout i k fyzické stavbě postavy. Optimální je si polštář před koupí alespoň na chvíli vyzkoušet.

Jaké polštáře si vybrat?

Tvarované polštáře
Tvarované anatomické polštáře jsou většinou provedeny složením z více prvků. Typickým prvkem je podpůrný váleček pro odlehčení krčních obratlů a segmentovaná plocha pro uložení hlavy. Ta slouží i ke stabilizaci hlavy. Člověk tak má správnou polohu po celou dobu spánku. Jednotlivé prvky mohou mít různou velikost, v závislosti na stavbě člověka a jeho zvycích.
Nevýhodou tvarovaných polštářů je jejich specifické nasazení. Pokud jste např. zvyklí používat polštář i jako opěrku zad při čtení v posteli, tak tvarovaný polštář není právě nejvhodnější, jelikož si stále drží svůj profil.

Klasické polštáře s vhodným materiálem
O materiálech do polštářů se rozepíši později. Na tomto místě je ale dobré si říci, že ne každý zdravotní polštář musí mít nezvyklý tvar a strukturu. Může to být docela obyčejný polštář, ovšem s vhodným materiálem. Jedná se například o ortopedický polštář plněný pohankovými, špaldovými nebo prosnými slupkami. Díky sypkavosti své náplně se automaticky a ortopedicky vhodně přizpůsobí vaší hlavě i šíji.
Takový polštář je docela dobře použitelný i na sezení.

Jaký zvolit materiál?

V dnešní době jsou polštáře a ostatní přikrývky plněné především tzv. umělým peřím – polyesterovými vločkami, nebo bavlněnými materiály či husím a kachním peřím, v neposlední řadě pak i ovčím rounem či výše uvedenými pohankovými a jinými slupkami.

Výplň na bázi polyesteru je velmi oblíbená pro své užitné vlastnosti. Takový polštář lze prát v pračče, je bezprašný a celkově vhodný pro alergiky, ale také dobře hřeje .

Polštáře plněné peřím jsou již klasikou a léty odzkoušené. V poslední době však od péřových polštárů a dek lidé ustupují s důvodů různých alergií. Ne vždy je však na vinně samo peří, mnohdy je příčinou nesprávná údržba a hygiena.

Pomocí různých syntetických pěn (vzpomeňme na klasický molitan) lze vyrobit anatomický polštář s výbornými pružícími vlastnostmi a velmi dobrou prodyšností. Takové polštáře jsou vhodné při problémech s krční páteří i jako prevence. Při ležení na zádech i na boku je páteř vždy ve správné poloze. Při nákupu pak lze vybírat z více druhů tvrdosti.

Již zmíněné pohankové a jiné slupky jsou poměrně netradiční materiál. Ovšem s vynikajícími vlastnostmi. Záleží pak na provedení vlastního polštáře, ale slupky mohou mít i mikromasážní účinky na krční svalstvo. Takto plněné polštáře jsou elastické a důkladně se přizpůsobí vašim požadavkům. Na druhou stranu drží správnou polohu hlavy a krčních obratlů (vytváří anatomickou formu). Při správném zpracování se nemusíte bát napadnutí materiálu různými škůdci (roztoči ap.), jelikož slupky neobsahují pro roztoče žádné zužitkovatelné části. Velmi zajímavé jsou i spekulace o uklidňujících účincích těchto polštářů, které tím, že vydávají tichý šelest, mohou pozitivně ovlivňovat náš spánek.

Ať už si vyberete jakýkoliv polštář, je dobré myslet i na jeho údržbu. Zde pak oceníte hlavně možnost praní a odvětrávání.

Pamatujte na to, že jak si kdo ustele, tak si také lehne..

20.5.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist