Nezapomeňte zasít velikonoční osení. Jak to udělat, aby bylo opravdu husté a nelehlo těsně před svátky?

Bez nazdobeného polštáře krásně zeleného velikonočního osení by nejkrásnější svátky jara nebyly dokonalé. Zelené jarní výhonky představují naději a symbolizují probouzení přírody.

shutterstock_43846036-1-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Vypěstovat osení je velmi snadné a rychlé, ale pokud chcete mít jistotu, že bude opravdu husté a silné, tak jeho pěstování neuspěchejte.

Co vysévat?

Na osení se používají semena pšenice, ječmene nebo žita. Jako zajímavou alternativou můžete použít řeřichu, která je krásně zelená a její mladé výhonky mají zajímavý tvar. Semena běžně koupíte v hobby marketech, na internetu a objevují se i v supermarketech. Semena klíčí velmi rychle, takže pokud zapomenete, můžete jejich pěstování urychlit tím, že je budete držet ve velkém teple a vlhku.

Čtěte také:

Zásadní je ale světlo. Čím víc, tím lépe. Při nedostatku světla (stačí, když bude několik dní zamračeno) a ve velkém teple rostlinky sice rychle vyběhnou, ale vytáhnou se, a tak místo hustého zeleného polštáře můžete mít dlouhé slabé výhony, které si těsně před Velikonocemi lehnou.

Jak na hustý „velikonoční trávník“?

Výsev je lepší neuspěchat, bohatě stačí 10–14 dní. Místo přetopeného parapetu zvolte chladnější místnost, například ložnici, nebo předsíň (pokud v ní je okno). V chladnějším prostředí rostlinky porostou sice pomaleji, ale budou mít čas zesílit. Světelné podmínky zlepšíte tím, že za misku s výsevem umístíte zrcadlo nebo hliníkovou fólii (například alobal). Ty odrazí světlo zpět na rostlinky a znásobí ho. Je to starý babský trik, ale funguje. Jelikož se pod většinou oken nadchází radiátor, snížení teploty dosáhnete tím, že misku s již narašeným osením nepoložíte přímo na parapet, ale umístíte ho výš, aby byla od tepelného zdroje co nejdál. Zkrátka misky něčím podložte.

Vyséváme velikonoční osení

  • Vše, co budete k domácímu pěstování potřebovat, jsou semena (pozor na tepelně opracované, ta nevyklíčí), zemina a nádoby, ve kterých chcete trávu pěstovat.
  • Použijte prázdné plato od vajec, malé květináče, kbelíky nebo nádoby s velikonoční tematikou. Půvabně vypadá v prázdných čistých skořápkách od vajec. Košíčky nezapomeňte vyložit plastovou folií, aby zemina nevypadla.
  • Odvodnění nemusíte příliš řešit, protože osení budete používat pouze dočasně. Pokud nemáte nádobu bez odtokových otvorů, stačí na dno nasypat tenkou vrstvu drenáže (štěrk, kameny, keramzit). Na ni navrstvěte substrát. Jeho vrstva nemusí být příliš silná, ale řiďte se výškou nádoby. Zemina by měla končit asi 1–2 cm pod okrajem. Někdo používá místo substrátu vatu nebo papírové ubrousky. Jen pozor na vysychání.
  • Navrch rozprostřete zrní, které můžete přikrýt tenkou vrstvu zeminy, ale nemusíte. Zalijte. Aby se semena nevyplavila, zavlažujte pomocí rozprašovače. Pamatujte, že substrát musí být neustále vlhký.
  • Dokud zrní nevyklíčí, držte v co největším teple. Vlhkost a teplotu zvýšíte, když nádobu překryjete plastovou fólií. Až rostlinky vzejdou, přemístěte je do většího chladu, jak jsme popsali výše. Nebo alespoň dejte přes noc do chladnější místnosti. Ale ráno zase šup na světlo!
  • Osení použijte jako samostatnou dekoraci, nebo do ní můžete naaranžovat velikonoční kraslice a další symboly svátků jara.

Jaro je za rohem! Užijte si ho

29.3.2022 11:30 | autor: Štěpánka Pilná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist