Nezapomeňte na údržbu plastových oken

Blíží se podzim, pokud plánujete ještě před zimou vyměnit stará okna třeba za nová plastová okna, máte nejvyšší čas výměnu řešit. Pokud už plastová okna máte, měli byste myslet také na jejich údržbu. V zimě už musí být okna „v kondici“, připravená na to dobře chránit váš byt před nepříznivým počasím.

Plastová okna jsou bezúdržbová, ale…

Volba plastových oken často vychází z toho, že jde o stavební prvek, který nevyžaduje náročnou údržbu. Plastová okna skutečně prakticky nevyžadují žádnou údržbu, ale aby dobře a dlouho sloužila je třeba kromě běžného umytí, věnovat pozornost také seřízení jejich kování a stavu těsnění.

Výhodu plastových oken je to, že není třeba starat se speciálně o jejich povrch. Plast je odolný proti působení povětrnosti a ani v případě, že jde o barevný dekor, není třeba nic jiného než běžné umytí. Při mytí plastových oken je dobré vyvarovat se použití abrazivních čističů, protože by mohlo dojít k poškrábání plastového povrchu. Pokud zjistíte, že povrch plastových oken je poškozen, je vhodné obrátit se na servis příslušného dodavatele. Neodborný zásah by mohl plastová okna nenávratně zničit. Zejména při použití chemikálií je potřeba poradit se s výrobcem, případně opatrně vyzkoušet na nějakém neviditelném místě, zda se povrch plastu nenaleptá.

Určitou nevýhodou plastových oken je fakt, že jsou hůře opravitelná, než je tomu třeba u dřeva. Zvláště v případě barevných dekorů oken je dobré vědět, kam se obrátit na odborný servis. Existují speciální korekční fixy na plastová okna, která dokáží v případě malých poškození pomoci.

vekra-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kování plastových oken

Kování odpovídá za správnou funkčnost a izolaci plastových oken, ale to platí obecně pro všechna moderní okna. Věnovat pozornost kování se vyplatí. Pokud plastová okna drhnou, jdou těžko otvírat, případně zjistíte, že jimi táhne je nutný servisní zásah. Celoobvodové kování, kterým by měla být plastová okna opatřena je jednoduše seřiditelné, většinou k tomu stačí imbusový klíč, doporučeným výrobcem. V návodu k používání by měl být také návod jak plastová okna resp. jejich kování seřídit. Optimální seřízení totiž určuje to, zda okna správně izolují.

Podzimní období je pro seřízení a údržbu plastových oken velmi vhodné, a to díky malému rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Pokud je venku tropické vedro nebo naopak silný mráz a rozdíly teplot z venku a zevnitř jsou velké, dochází kvůli k teplotní roztažnosti plastu k mírným změnám v tvaru a velikosti rámů a křídel a seřízení plastových oken tak nemusí být ideální.

Snadné otevírání ovládání plastových oken často zajistí jen správné promazání kování. V návodu k použití by měla být vyznačena místa, kam je třeba kápnout trochu oleje. Na kvalitním kování jsou tyto body naznačeny přímo na kovových dílech kování. Postačí jedna kapka oleje, nejlépe na šicí stroje. Je vhodné zjistit si, čím doporučuje výrobce kování plastových oken promazat. Obecně je dobré vyvarovat se použití minerálních olejů, případně mazadel s příměsemi kyselin.

vekra-3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Těsnění plastových oken

Plastová okna mají většinou dvě nebo tři těsnící roviny opatřené pryžovým těsněním. Aby si těsnění zachovalo správnou izolační schopnost, je nutné dbát také o jeho kondici. Pokud je poškozené je nutné jej vyměnit, to si vyžaduje již odborný servisní zásah. Nutné je však odstranit nečistoty, podle návodu jej případně potřít glycerinem či jinou doporučenou látkou, která mu pomůže zachovat pružnost a ideální těsnící schopnosti.

Plastová okna jsou sice bezúdržbová, ale pokud jim nevěnujete alespoň minimální pozornost, a to zejména jejich kování, může se po pár letech používání stát, že jejich izolační schopnosti nebudou takové, jak očekáváte.

Komerční prezentace

7.9.2015 1:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist