Než zazimujete chalupu, nezapomeňte uložit kuchyňské pomocníky

Rozhodli jste se, že pro letošek už s přechodným pobytem na chalupě skončíte? Říkáte si, že tam ještě jednou zajedete, vypustíte vodu, zkontrolujete, zda dobře těsní okna, a důkladně všechno uzamknete? Chyba lávky. Na něco důležitého jste totiž zapomněli. Je třeba myslet také na to, aby nadcházející mrazivé dny ve zdraví přečkaly i všechny kuchyňské spotřebiče. Možná to netuší, ale i jim velká zima škodí. Proto je třeba je nejen vytáhnout ze zásuvky, ale pořádně je vyčistit, příp. zavřít i vodovodní přípojku.

obr.17_fab10rr_8-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: Smeg

Lednice a mrazáky

Přestože by se mohlo zdát, že právě jim zima vůbec nevadí, není to tak docela pravda. Lednice i mrazák mají totiž různé klimatické třídy. A jestli pak víte, do které z nich ty vaše patří? Měly by být alespoň v třídě SN, která má rozpětí provozu od 10 do 32 stupňů Celsia nebo ideálně SN-N-ST od 10 °C do 38 °C . Tím jsou určeny mantinely, které zaručují jejich správné fungování. Pokud je teplota v místnosti, v níž je lednice, výrazně nižší, než udává klimatická třída, může přestat běžet a potraviny v ní se zkazí. Proto je lepší ji raději odpojit ze zásuvky, vnitřek vymýt a nechat ji pootevřenou.

Podobné je to také s mrazákem. Raději si neplánujte, že v něm uchováte přes zimu na chalupě letošní úrodu. Při nízkých teplotách může dojít k jeho poškození a škoda bude daleko větší, než když zásoby narychlo spotřebujete.

Pračka a myčka

Nezapomeňte, že pračka a myčka potřebují ke svému fungování vodu. A i když jsou vypnuté, v hadicích nějaká ta voda zůstává. Proto je vypojte nejen ze zásuvky, ale ideálně přívodní hadice vyšroubujte a vodu z nich vypusťte.

U pračky je dobré před její odstávkou vyčistit také filtr. V myčce kromě vyčištění filtru odsajte pomocí houbičky také vodu z odpadní nádrže. U obou nechte pootevřená dvířka, čímž zamezíte vzniků různých nepříjemných pachů.

Rychlovarné konvice a další malé spotřebiče

Nejčastěji se asi jedná o varné konvice, ale možná že máte i na chalupě nějaké další spotřebiče, které jsou celoročně připojené v zásuvce. Letos se ale i o ně postarejte. Vyndejte je se zásuvky, důkladně je otřete a vyčistěte.

Z varné konvice nezapomeňte vylít vodu a z toustovačů vysypte zapadlé drobky. Pokud to jde, uložte je na suché místo, kam se nepráší, nebo je alespoň přikryjte třeba látkovou utěrkou.

Zdroj: Ivana Kukalová

8.11.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist