Než půjde dítě do školy: dětský pokoj od podlahy až po nábytek

Jak zařídit dětský pokojík, aby vyhovoval věku, temperamentu a zálibám dítka, kterému za pár dní nastanou první školní povinnosti je tvrdým oříškem pro všechny rodiče budoucích prvňáčků. Pár rad vám v tomto případě může přijít vhod.

Bydlení na podlaze

Podlaha pro dítě představuje vlastní svět pro hry, dovádění, ale i pohodlí pro odpočinkové aktivity. Málokteré dítě, kromě času stráveného u počítače, tráví většinu času u pracovního stolu, i když jej nyní bude využívat častěji k přípravě do školy.

Podlahovou plochu si rozdělte podle charakteru činnosti na jednotlivé zóny: odpočinkovou, pracovní a poslední, určenou ke hrám.Ve většině případů se do dětských pokojů doporučují snadno udržovatelé materiály, například plovoucí podlaha s melaminovou či dřevěnou povrchovou vrstvou, korkem nebo PVC. Z hlediska údržby, ale příjemné teploty jsou výhodná přírodní linolea – marmolea, které jsou odolná, příjemná na dotyk a jsou známá antibakteriálními vlastnostmi.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Pokud se rozhodnete pro koberec, máte na výběr dvě řešení. Celoplošnou pokládku, kde je však potřeba počítat s nehodami typu vylitá čokoláda či anilinové barvy, se zašlapanými kousky plastelíny a skvrnami neurčitého původu. Tomu je třeba podřídit materiál koberce, kdy se nejlépe uplatní hladký koberec bez smyček s protišpinivou a vodoodpudivou úpravou. Druhé řešení je praktičtější. Do herního koutu můžete pořídit kusový koberec nebo běhoun, který se snáze vyčistí, ale tady pozor na bezpečnost. Neupevněný koberec se může stát příčinou úrazu, proto jej opatřete protismykovou podložkou.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Spornou otázkou mezi přáním dítěte  a celkovým laděním pokojíku bývá barevnost koberce. Pokud nemáte dětský pokoj větších rozměrů vyhýbejte se příliš výrazným a velkým vzorům, které plochu opticky zmenšují. A mimo jiné, na pestrém koberci budete drobnou součástku stavebnice hledat  dvakrát  déle než na jednobarevném.

Jak upravit stěny?

Bílé stěny jako sníh malé umělce velmi lákají ke svérázné výzdobě. Dětským pokusům se nemá bránit, ale naopak je můžete podpořit například upevněním role papíru na stěnu nebo instalací tabule na kreslení. Vhodná úprava stěn musí být přizpůsobena výšce dítěte, aby ji mohlo využít.

Možnosti povrchové úpravy sahají od tapet s dětskými motivy, ozdobných bordur až po otěruvzdorné omítky či obložení stěn. O vhodné barvě jen tolik – jemnějším pastelovým odstínem se nic zkazit nedá, ale naopak výrazné barvy v dětském pokoji působí agresivně a vyvolávají neklid.

Bezpečný textil

Lapače prachu jako jsou závěsy a záclony je vhodnější nahradit žaluziemi nebo roletou. Pro alergické děti myslete na lůžkoviny a přikrývky  s dutým vláknem, které mají vynikající tepelněizolační vlastnosti a snesou i několikanásobnou vyvářku.

Kombinované osvětlení

I pro děti platí, že pro psychickou pohodu a k příjemnému pocitu v interiéru, je důležité dostatečné denní osvětlení. Nejlepších hodnot dosahují dětské pokoje orientované na jih, jihovýchod či jihozápad. Je samozřejmé, že vždy si výhodnou orientaci dětského pokoje vybrat nelze a pak je o to významnější vyřešit umělé osvětlení. V žádném případě jen centrální osvětlení nestačí. Pro školáka bude nezbytná nastavitelná lampa u pracovního stolu, malá noční lampička na čtení před spaním a případně i doplňkové orientační osvětlení.

Vyplatí se pořídit „rostoucí“ nábytek

Až půjdete vybírat nábytek položte si několik otázek. Budou úložné prostory stačit dítěti i za rok či dva? Lze nábytek kombinovat a přestavět? Nároky dítěte se s jeho věkem neustále mění, a proto je vhodné pořídit variabilní sestavu, s výškově nastavitelnými plochami, která s dítětem poroste. Samozřejmostí je si u prodejce vyžádat certifikát o nezávadnosti a kvalitě použitých materiálů a povrchové úpravy. A ještě něco: vyplatí se získat o výrobci, prodejci či dovozci co nejvíce informací, abyste až budete potřebovat dokoupit další kus nábytku, jej na trhu nehledali marně.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Ajax

29.8.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist