Nevyhazujte bedýnky a palety. Vyrobte si z nich levný nábytek

Stále častěji se i v češtině objevuje kromě již „zabydleného“ recyklovat slovo upcyklovat. Na rozdíl od recyklace, která přetváří nepotřebné a znehodnocené materiály, upcyklace využívá jednotlivé předměty k jiným účelům, než ke kterým byly původně určeny. Dá se říci, že jim dává další šanci, aby byly užitečné, přestože by za běžných okolností už byly nepotřebné. Mezi velmi vděčné předměty, které mohou sloužit k různým účelům například v interiérech, jsou dřevěné palety a bedýnky.

8pixers5971b802e2a89_117202443-aranzacja-1900-jpg-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Pixers

Získáte levný a variabilní nábytek

Kromě toto, že se jedná o ekologické chování, které je v souladu s principy udržitelného rozvoje na naší planetě, určitě ocení toto využití i méně zavilí fandové environmentálního způsobu života. Je totiž skvělým řešením i pro ty, kteří si zařizují své bydlení a přitom nemohou (protože nemají dostatek financí) nebo nechtějí (protože se jedná pouze o dočasné bydlení, např. v podnájmu) příliš utrácet.

Díky vyřazeným dřevěným paletám a přepravkám si pak s trochou vlastní šikovnosti a kreativity můžete vyrobit postel, křeslo, konferenční stolek, policovou stěnu, knihovnu nebo třeba i botník či květináč. Prostě fantazii se meze nekladou. Jde jen o to, na co si troufnete a na co bude stačit vaše manuální zručnost.

Hodí se vám šikovné ruce i nářadí

Jelikož se jedná o předměty vyrobené většinou ze smrkového dřeva, které je kvalitní a zároveň snadno opracovatelné, můžete si skutečně během několika hodin vyrobit nábytek do celého bytu. Při práci oceníte kvalitní nářadí, jako jsou pilky, vrtačky či brusky, ale vystačíte si třeba jen s obyčejným smirkovým papírem a šroubovákem.

Záleží jen na vás, jestli tím, že paletu postavíte na bok, rázem získáte účelný botník, nebo zda se rozhodnete jít složitější cestou a pustíte se do stavebnicového modelu, kdy smontováním jednotlivých kusů k sobě vytvoříte nejen samotnou postel, ale přišroubujete k ní také čelo.

Zkušenosti s dětskými stavebnicemi se vám budou také hodit při skládání nábytku z bedýnek. Jen přitom mějte na paměti bezpečnost svou i svých spolubydlících či návštěv a jednotlivé díly sešroubujte k sobě. Pokud se pustíte do nábytkové stěny větších rozměrů, přichyťte ji ještě kovovým držákem ke zdi.

Nábytek je lepší natřít

Přestože se asi setkáte i s tím, že někdo má doma nábytek vyrobený z neopracovaných kusů, je lepší povrch palet a bedýnek nejprve obrousit, aby byl hladký, a potom ho natřít. Můžete použít barvy určené na dřevo, nebo ho předem namořit a potom navoskovat. Chcete-li zachovat jeho přirozený vzhled a lze ho pouze přetřít bezbarvým lakem. Oceníte to nejen vizuálně, ale také při běžném úklidu, kterým je například utírání prachu.

Kupte si kovové nohy nebo kolečka

Máte-li chuť, nemusíte se omezovat pouze na dřevěné součásti. V každém větším hobby marketu jsou běžně k dostání už předem připravené pojezdy či kovové nohy atd., které stačí jen k nábytku přišroubovat a rázem budete mít hotový stůl nebo pojízdné křeslo.

3.4.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová
Více o tématu: botníkinteriérrecyklace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist