Nevíte si rady se vzorem pro novou podlahu? Přečtěte si rady od architektky

Prohlížíte si na internetu již dvacátou fotku interiéru a říkáte si, jak by zrovna tato podlaha vypadala u vás doma? Nejste si jisti, jak se bude hodit ke stávajícímu nábytku, který nyní určitě měnit nechcete? Nebo ještě ani nevíte, jaký typ podlahové krytiny bude pro vás nejvhodnější? V následujícím článku vám zkusíme co nejlépe poradit, protože vybraná podlaha s vámi bude v bytě jistě nějaký ten pátek.

Dřevěné dekory jsou na trhu s podlahami již několik let stálicí a tento trend asi jen tak neustoupí, proto se zaměříme především na ně. Nejprve se pojďme ale podívat na základní otázku, pokud vybíráme podlahu do celého bytu. Kombinovat více vzorů podlah v různých místnostech nebo se raději držet jednoho? Ing. arch. Kamila Douděrová, která se pravidelně objevuje v pořadu Jak se staví sen, k této otázce říká: „Pokud plánujete novou podlahu v celém bytě, tak každopádně doporučuji sladění podlahový krytin do jednoho vzoru. Nejlépe volte neutrálnější vzor, jenž můžete následně oživit třeba veselejšími barevnými kusovými koberci.“

A nemusíte se bát sladit ani podlahu v koupelně nebo na chodbě, kde se nyní nejčastěji vyskytuje dlažba. Pokud totiž sáhnete po voděodolných plovoucích nebo lepených vinylových podlahách, můžete je použít i do prostor, kde se počítá s větší vlhkostí.

Tmavý nebo světlý dekor?

Pokud máte menší prostor, určitě se dívejte spíše po světlejších vzorech na podlahu, neboť ten vám místnost pomůže opticky zvětšit a rozjasnit. Světlé vzory totiž méně pohlcují světlo a díky tomu dokáží v místnosti navodit pocit jasnosti, klidu a čistoty. Jen pozor na kombinaci s bílým nábytkem, který je v posledních letech tak oblíbený. Bílý nábytek společně s hodně světlou podlahou by již mohl působit příliš chladně. Jednoduchým pravidlem je vybrat vzor o dva odstíny tmavší nebo světlejší než je barva nábytku.

Jestliže ale naopak vybíráte podlahu do velkých prostor, klidně se dívejte po tmavších vzorech, ty vám pomohou prostor zútulnit a vdechnout mu pověstné teplo domova. Čeho se rovněž nemusíte obávat, je spojení tmavého dekoru na podlaze a bílého na nábytku.

Dub nebo buk?

Ideální je se v interiéru držet maximálně 3 dekorů dřeva, ať už na okenních rámech, dveří nebo podlaze. U architektky Kamily Douděrové se nejčastěji objevuje dubové dřevo. „Dubové dřevo na podlaze je sázka na jistotu jsou totiž, na rozdíl třeba od bukového dřeva, jemnější a snadno se doplňují s jinými vzory třeba na okenních rámech.“

V případě, že hledáte vinylovou podlahu a dubové odstíny, zkuste se podívat na české vinylové podlahy Fatra SILVERO, u nichž si můžete vybrat z celkem 10 dubových odstínů. „Tyto vzory mají velmi věrohodnou kresbu dřeva na pohled i dotek. Navíc vinylové podlahy vám velmi usnadní údržbu.“ Tvrdí Kamila Douděrová.

S výběrem vzoru podlahy by vám mohl pomoci také nový virtuální návrhář. V něm si můžete nahrát fotografii místnosti, kde novou podlahu plánujete a vyzkoušet si různé vzory nanečisto. A kdybyste se přeci jen báli vybrat si dekor podlahy přes monitor počítače, máte možnost objednat si vzorek podlahy Fatra SILVERO až k vám domů a přímo je přirovnat k stávajícímu nábytku.

Více informací najdete na www.efatra.cz

 

13.5.2022 10:14 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist