Domů > Zahrada > Květiny > Nevíte, jak efektně a snadno ozdobit zahradu?
Nevíte, jak efektně a snadno ozdobit zahradu?
Za své jméno vděčí řecké bohyni duhy Iris. Skutečně, složitý a nepřehlédnutelný květ této impozantní květiny, hraje mnoha nebeskými odstíny.
Kosatec je efektní a nenáročná trvalka. Vyrůstá ze silného, plazivého oddenku do výše 30 až 100cm. Vzpřímenou lodyhu obklopují široce mečovité, špičaté šedozelené listy. Velké květy původně modravé barvy vyrůstají z úžlabí listů. Vnější okvětní lístky mají žlutobílou bázi a tmavší žilkování.Vnitřní jsou bledší, okrouhle obvejčité, vzpřímené. Plodem je trojpouzdrá tobolka. Kvete v květnu a počátkem června. Kosatec německý pochází z jižní Evropy, kde i zplaňuje, u nás se pěstuje zejména v zahrádkách.
Pozor na přemokření
Přestože se jedná o skutečně nenáročnou rostlinu, vyplatí se zachovat některá pravidla při pěstování. Odmění se každoročně bohatou násadou květů. Velkokvěté kosatce sázíme nebo přesazujeme v září a to tak, že půdou zahrneme pouze 2/3 oddenku. Zbytek musí být na povrchu. Prvním rokem by se měl kosatec na zimu nakrýt, hlavně ve vyšších oblastech. V době kvetení průběžně odstraňujeme odkvetlé květy, nehezky se slepují a rostlina se také neoslabuje vytvářením semeníku. Po odkvětu necháme část listů samovolně zaschnout, a posléze šikmo zakrátíme až o dvě třetiny výšky. Přesazujeme je po 3-4 letech, protože druhým a třetím rokem nejvíce kvetou.
Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie
Kosatce mírně hnojíme a během srpna skončíme, aby rostliny stačily do zimy vyzrát.
Na rozdíl od příbuzného kosatce žlutého rostoucího u vody v kyselé půdě, velkokvěté mokrou zemí trpí. Vyhovují mu spíše suché, vápenaté, dobře propustné půdy, které nezadržují vodu. Milují slunce.
Voňavý i kouzelný oddenek
Kosatec svojí krásou nejenom zdobí, ale má i prokázané farmakologické účinky. Od třetího roku sbíráme oddenky, které při sušení získávají příjemnou fialkovou vůni. Pro značný obsah slizu snižují místní dráždivost a také zvyšují vylučování žluči. Kosatec se může užívat v podobě nálevu, jako součást čajů proti kašli a při onemocněních žlučníku. Oddenků kosatce, tzv. fialkového kořene, se už ve středověku využívalo k získání vonné silice. Vonné oddenky má na našich zahrádkách velice často zastoupený kosatec německý (Iris germanica) a namodralý florentský ( Iris florentina) nebo častý kosatec bledý (Iris pallida). Po opatrném usušení se nastrouhá a používá jako absorbent, jež udrží vůni ve směsi co nejdéle. Pro vyznavače lunárního vlivu se doporučuje kořeny a oddenky sbírat ve fázi couvajícího měsíce, více voní a déle si vůni udrží. Milovníky magie pak potěší, že kosatec dokáže očistit místo od špatných vlivů. Kořen se využíval i jako prostředek pro hledání a udržení lásky, nošen v peněžence sliboval finanční zlepšení.
Nepřehlédněte! Fotogalerie skalek a zahrad
Paleta duhy
Skupina vysokých zahradních kosatců dnes čítá několik set kultivarů v různých barevných škálách od něžných bílých, extravagantních žlutých, přes růžové k majestátním odstínům modré, fialové, hnědé.
V České republice začal se šlechtěním kosatců dr. Milan Blažek z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích . První úspěšný kultivar v roce 1965 pojmenoval Irenka. Dnes šlechtitelé experimentují nejen s barvou a tvarem, ale i odolností květů proti nepříznivému počasí. Na nejnovější kultivary si nepřijde ani prudký déšť a vítr.
Jindřiška Kodičková
foto autor