Jste neustále unaveni a v depresi? Asi špatně svítíte

Světlo je natolik důležitou součástí našich životů, že díky jeho správnému nastavení ovlivníme nejen svoji pohodu, ale i zdraví. Přesvícené prostory nebo naopak nedostatek světla na práci jsou namáhavé pro zrak a jsou jednou z příčin chronické únavy. Dopřejte svému domovu právě tolik světla, abyste se cítili spokojeně nejen vy, ale i každý, kdo k vám přijde na návštěvu.

alexanderjoseph_6833758_charcoalhighclerecordlesst-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Alexander Joseph

Nebojte se světla

Kolik světla v interiéru vlastně potřebujete? Každému vyhovuje jiná intenzita, přesto se však v praxi často setkáte s tím, že lidé ve svých domovech nesvítí dostatečně. Svítidla a žárovky, které při přímém pohledu oslňují a nepříjemně září do očí, totiž nemusí pokaždé poskytnout dost světla u stolu nebo před zrcadlem. Pan Ludvík Málek, majitel internetového obchodu se svítidly e-light a expert na osvětlení k tomu říká: „Skoro všichni mají tendenci intenzitu světla i počet svítidel značně podceňovat a svítí málo. Při výběru osvětlení si proto dopřejte větší lustr či silnější žárovky. Nebudete si aspoň kazit zrak.“

Klíčem k pohodě je rozptýlené světlo

Jeden silný zdroj světla zbytečně oslňuje, dokonce i když o něj jen letmo zavadíte pohledem. Místnost neosvítí všude stejně a silné světlo navíc vytváří příliš kontrastní stíny, namáhavé pro zrak. V ideálním případě vychází světlo z více míst a je rovnoměrně rozptýlené – ostré stíny se tak vyruší. Díky stejné intenzitě světla si můžete přečíst noviny či oblíbenou knihu stejně pohodlně jak na gauči, tak i u jídelního stolu nebo v křesle před televizí.

Pohodu ovlivňuje i barva světla

Světlo můžeme rozdělit na dvě barevné skupiny – na teplou bílou, která je zabarvená více do žluta, a studenou bílou, která se více podobá dennímu svitu. Moderní LED svítidla mají vždy uvedeno, jakým odstínem bílého světla svítí.

  • Teplá bílá: Hřejivé žluté světlo se nejvíce podobá svitu klasických žárovek. Hodí se do všech místností, kde chcete večer trávit čas a odpočívat – do ložnic, obývacích i dětských pokojů.
  • Studená bílá: Bílé světlo se hodí všude tam, kde pracujete, takže ho nejčastěji najdete v kuchyních a v lampičkách pracovních stolů. Pomáhá totiž udržovat soustředění a bdělost.

„Také v koupelnách, kde se kvůli líčení či holení potřebujete dobře vidět v zrcadle, je ostré bílé světlo nezbytností,“ radí pan Ludvík Málek ze specializovaného obchodu se svítidly e-light. „Naopak nevhodné je použití studeného bílého světla během čtení před spaním, protože vás zaktivuje a bude se vám hůře usínat.“

Sviťte i přes den

Byty s malými okny a zastrčené kouty rozlehlých místností zůstávají tmavé i během dne. Světelnou pohodu můžete podpořit doplňkovým světlem stolních lamp nebo nástěnného osvětlení. Spotřeba elektrické energie je u LED svítidel natolik zanedbatelná, že je můžete

nechat svítit celý den, aniž by vás to při vyúčtování za elektřinu znepokojilo. Večer se pak světla lampiček, nástěnných svítidel a stojacích lamp nenásilně prolnou se světlem stropních lustrů a vytvoří dostatečně rovnoměrné osvícení interiéru bez rušivých kontrastů.

Světelná pohoda je pro každého

Správným rozmístěním svítidel prospějete nejen svým očím, ale také se budete doma cítit mnohem pohodlněji. K dosažení světelné pohody stačí málo a výsledkem vám bude harmonicky nasvícený interiér, ve kterém se vždy budete cítit dobře.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist