Neumíte sladit barvy, vybrat doplňky a dát bytu šmrnc? Pozvěte si designéra!

Ti šťastnější z nás byli v kolébce políbeni múzou, mají zajímavé nápady a nedělá jim problém sladit barvy a materiály. Ostatní prohlédnou tisíce fotek a inspirací a ani podle obrázku, byt podle svých představ nezařídí. Vždycky něco chybí nebo přebývá. Pro ty jsou tu služby bytového designéra.

shutterstock_1929872429-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

U nás zatím není samozřejmostí najmout si architekta, aby nám navrhnul dům, nebo designéra při zařizování bytu. Tyto služby jsou stále považovány za zbytečné výdaje. Podle toho ale většinou vypadá většina nově vznikajících domů – jeden katalogový projekt vedle druhého. Lidé si neuvědomují, že odborní často dokáže vynaložené náklady vrátit, protože zkrátka ví a dokáže udělat návrh na míru nejen našemu vkusu, ale i kapse.

Co od bytového designéra očekávat?

Při první schůzce byste si měli ujasnit rozsah služeb. Budete chtít jen vytvoření několika skic rozmístění nábytku, nebo si necháte poradit ohledně výběru barevného ladění, materiálů a stylu. Dalším stupněm je výběr zařizovacích předmětů s tím, že vy si vše oběháte a posledním pak celková realizace a odevzdání projektu takříkajíc na klíč.

Vyjasněte si, který nábytek a dekorace si chcete ponechat a jaké předměty pro pohodlný život potřebujete a budou se dokupovat. V neposlední řadě si ujasněte cenu a to jak za práce designéra, tak i částku, kterou hodláte do zařízení investovat. Hodinová sazba začíná na 500 Kč. Počítejte ale s tím, že pokud vám bude řešit barvy a zařizovací předměty, zaplatíte cenu v řádu desetitisíců.

Práce začíná!

Nejprve je nutné důkladně se seznámit se zařizovaným interiérem. Bytový designér si umí opticky pohrát neduhy, jako jsou nízké stropy, příliš úzká místnost, nerovnosti na stěně nebo celkově malý prostor. „Každý prostor v sobě skrývá skrytý potenciál, který jde správným použitím barev a technik vyzdvihnout. I zdánlivě nedokonalý pokoj tak prokoukne a začne působit příjemně,“ upozorňuje Stanislav Kralovanský, odborník na malování pokojů.

Při výběru té správné barevné kombinace je důležité zohlednit několik faktorů:

  • Osobní preference klienta – které barvy preferuje?
  • Orientace pokoje – je v něm teplo nebo zima?
  • Dispozice pokoje – bude potřeba ho opticky zmenšovat nebo zvětšovat, zvýšit nebo snížit strop?
  • Množství světla
  • Jaká barva bude dominantní a která doplňková?

Ještě před započetím prací by měl designér nechat klienta prohlédnout různé fotky interiérů. Ten pak určí, které se mu líbí, případně co se mu na nich líbí. Tak bude pro návrháře snadnější orientovat se v zadavatelově vkusu.

Někdy spíš psycholog

Bytový designér musí být také dobrý psycholog a odhadnout klientovu osobnost, vycházet mu vstříc, u nerozhodných ho zase povzbuzovat a hlavně naslouchat. Barevnost interiéru by měla odpovídat klientovu naturelu. „Každý jsme nějaký, máme různý temperament, díváme se na svět a vnímáme ho jinak. To jací jsme, výrazně ovlivňuje, jaké barvy se nám líbí a jak nás ovlivňují,“ vysvětluje Kralovanský.

O psychologii a vlivu barev už toho bylo napsáno hodně. Někomu červená připadá agresivní, někomu vášnivá. Zároveň také povzbuzuje chuť k jídlu, proto patří do kuchyní a jídelen. Někdo vidí zelenou a cítí se svěží, někoho naopak otráví. Světle modrá je utlumující, proto by rozhodně neměla být v pokojích, kde je potřeba tvůrčí myšlení, jako je pracovna. Jasně zelená zase povzbuzuje, tak by neměla být v pokojích hyperaktivních dětí. A všechny tyto vlivy musí bytový designér znát a návrh interiéru jim přizpůsobit.

Klient i designér by si měli sednout i v osobní rovině. Hledání optimálního návrhu trvá několik týdnů a designér se na tu dobu stane dalším členem domácnosti. Nenamlouvejte si, že zůstane jen u bydlení. Interiér je v podstatě velmi intimní záležitost a dostanete se i na osobní věci. Nebojte se obejít několik studií, nechte si předložit reference a hlavně si popovídejte. Když bude něco během hovoru skřípat, hledejte dál. Jde přece o vaše bydlení.

 

16.1.2023 5:40 | autor: Redakce | zdroj: Maliri-nateraci.cz, Stanislav Karlovanský - odborník na malování pokojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist