Nešvary při vybavování ložnice

Ložnice je místností, kterou zpravidla obýváme pouze v noci. Přes den tedy zůstává opuštěná a tak jsme tendenční ji využít ještě jinak, než jen jako místo na spaní. A často z ní pak děláme skladiště. A spíme tak mezi hromadou věcí, potažmo ve společnosti alergenů a prachu. Podobných nešvarů je ale v tuzemské ložnici víc než dost. Zkuste je eliminovat, uleví se vám.

126184-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Předně by ložnice měla být orientována tak, aby pokud možno nesousedila např. s obývacím pokojem, který bývá nejhlučnější částí bytu.

TIP: je dobré stěny ložnice s vnější strany „obložit“ šatními skříněmi, či knihovnou s knihami. Oba tyto druhy nábytku jsou skvělými zvukovými izolanty a mohou tak výrazně napomoci vybudování klidného prostoru ložnice, tedy prostoru na spaní.

V ložnici se primárně spí a spánek je regenerační proces. Prostor by tedy měl být klidný, čistý, zbavený všeho nepotřebného. Je vhodné vyvarovat se různých druhů dekorativních textilií, které na první pohled ložnici sice tzv. zateplí, ale na druhou stranu jsou ideálním útočištěm pro prach a hlavně roztoče.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

TIP: zkuste běžnou pračku vzduchu, vaše sliznice si odpočinou. Známým výrobcem je např. f. Bionaire.

Největším nešvarem je zmíněné používání ložnice jako sladového prostoru. Čím více věcí, tím víc „hmotnější“ a pocitově „plná“ a „těžká“ místnost bude a fakticky to pak znamená, že zaplněný prostor se přirozeně hůře uklízí. Výsledkem je zejména zvýšená prašnost a tedy méně vhodné prostředí pro spánek.

TIP: zkuste do ložnice jednoduchou a celou stěnu pokrývající plně uzavíratelnou vestavěnou skříň. Je to rozhodně lepší, než několik malých skříní, peřiňáků a poliček.

Šatní a vestavěné skříně – fotogalerie

 

Red.
Foto: Ranny Architects

8.1.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist