Nestačí vám slunečník? Pořiďte si markýzu

Vedra, která nás zastihla, vyžadují kvalitní stínění, abychom si mohli i v horkých dnech užít pobyt na zahradě nebo terase. Jenže co když slunečník jako stínění nestačí? Tady je rada snadná – sáhněte po markýze, poradíme, jakou vybrat.

markyza-3-1100x618.png Celá galerie 19 Zdroj: shutterstock.com

Komfortním variantou venkovního stínění je bezesporu markýza. Její velkou výhodou je kromě schopnosti zastínit větší plochu než slunečník také možnost regulace zastínění. Přičemž výhled do okolí zůstává plně zachován. Stahovat markýzu lze buď ručně, nebo za pomoci moderní techniky a elektromotorku.

Zastíní nejen exteriér

Markýza vás ochrání nejen před sluncem, ale i před deštěm. A navíc si už nemusíte do interiéru pořizovat klimatizaci. Pokud totiž umístíte markýzu tak, aby bránila pronikání slunečních paprsků přes sklo do vašeho bytu či domu, bude uvnitř i v horkých letních dnech příjemná teplota.

Kam s ní?

Na první pohled se může zdát, že vybrat místo pro markýzu není nic složitého. Dáte ji přece tam, kam nejvíc pálí slunce. Jenže každá stěna se k připevnění markýzy nehodí. Kvůli sklonu markýzy je třeba, aby byla umístěná nad zemí alespoň 220 centimetrů. Výška sice odpovídá standardnímu rozsahu okna, ale majitelé lodžií mohou mít při montáži problém, protože nad oknem už nemusí být dostatek místa pro ukotvení mechanismu. Tento problém řeší otevřené nebo kazetové fasádní markýzy, které nijak výrazně nenarušují celkový vizuální dojem.

Na montáž markýzy si však rozhodně přizvěte odborného technika, který má s touto činností zkušenosti. Zhodnotí materiál a strukturu fasády a podle toho vybere typ markýzy, který bude vhodný přímo pro vás.

Trochu estetického cítění nezaškodí

Když budete mít vybraný vhodný typ markýzy pro vaši nemovitost, přijde na řadu volba barvy a materiálu. Platí tu pravidlo, že markýza by měla ladit s omítkou (fasádou), ev. střechou v případě domu nebo horních panelákových bytů.

Čtěte také:

Barevnost markýzy byste měli vybírat také s ohledem to, na kterou světovou stranu je vaše zahrada, resp. terasa či balkon, orientovaná. Nejvhodnější je zvolit si barvy, které se snadno udržují. Například stříbrná výborně odráží slunce a přitom na ní není tolik vidět špína. Když máte okolo domu stromy, nebo naopak bydlíte v hodně prašné ulici, zvolte raději hnědé odstíny nebo pruhované vzory.

Co se týká materiálu, jsou všechny markýzy standardně vyrobené z impregnovaných textilií, takže jsou odolné proti vodě. Antistatická povrchová úprava zase zajišťuje, aby se na látku nechystaly nečistoty a barvy vydržely dlouho jasné a nevyšisovaly.

Otevřené nebo kazetové?

Mezi nejlevnější typy patří výsuvné otevřené markýzy. Jsou viditelné i v zataženém stavu, a proto se většinou instalují pod přesahující střechu nebo konstrukci balkonu. Ty mohou být doplněné stříškou, která je v zataženém stavu chrání před deštěm a sněhem.

Elegantním řešením jsou kazetové markýzy, které (jak už název napovídá) jsou opatřeny ochrannou kazetou, v níž jsou potah i ostatní součásti bezpečně schované před nepřízní počasí. Tyto markýzy lze ozvláštnit světelnou lištou nebo topným panelem, který vám zpříjemní posezení na terase za chladnějších večerů.

Jak by taková markýza mohla také vypadat, se můžete podívat v naší galerii:

Text: Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

23.6.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist