Nertera – rostlina s oranžovými korálky

Velké oblibě se vždy těší takové rostliny, které jsou něčím výjimečné, ať už barvou či velikostí květů nebo tvarem listu, případně nezvyklými plody. A nertera je právě z těch pokojovek, které nás přilákají svými plody v barvě a tvaru korálků. Její pěstování není právě snadné, ale efekt, který dokáže vytvořit, stojí za to se o její pěstování pokusit.

Nertera granadensis je stálezelená pokojová rostlina, která v domácím prostředí vypadá nejlépe v blízkosti dalších rostlin. Její lístky jsou drobounké a světlezelené.  Na rostlině se začátkem léta objevují spousty miniaturních bílých kvítků, které se v průběhu podzimu přemění na atraktivní dekorativní plody. A právě podle těchto plodů získala nertera andská svůj druhý název – Korálovka.

Tyto půvabné rostliny pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky a Austrálie. V bytech se vyplatí jejich umístění tam, kde jejich plody budete moci obdivovat kdykoli projdete kolem a spočinete pohledem na této barevné nádheře. Nejen oranžové, ale i žluté nebo bílé plody může tato rostlina mít, ale snad nejlépe vyniknou právě ty oranžové.

Velká inspirativní galerie rostlin

Nerteru je dobré pěstovat v mělkém květináči, má totiž velmi jemné kořínky a těm nadbytek zeminy nijak nesvědčí. Má ráda chladnější prostředí, zvláště v zimě. Vyšší teploty než 15°C ovlivňují nepříznivě vznik atraktivních plodů. Ideální teploty, kterými se rostlině zavděčíte, se pohybují mezi 10 až 15°C.

Na jaře rostlinu přesaďte a rozdělte. Použijte zeminu, která je dostatečně propustná a lehká. Starší části rostliny po sezoně již mnoho parády nenadělají. Přes léto rostliny pravidelně přihnojujte, a to v každé druhé zálivce tekutým hnojivem.

Tyto půvabné rostlinky nesnášejí přímé slunce, vyhovuje jim spíše polostín, ale nejvíce plodů budou mít ty, s dostatkem nepřímého světla.

Povrch zeminy by měl mezi zálivkami vyschnout, až poté rostlinu důkladně zalijte.  Rostlinu však nezalévejte vrchem, ale spodem. V létě potřebují zakořeněné rostliny poměrně hodně vody. Ale přemokření mezi jemnými stonky rostlinky může vést k hnilobě. Ani zvyšování vzdušné vlhkosti není pro tuto rostlinu nutné. Uhnívání rostliny můžete zabránit tak, že pod listy podsypete jemný zahradnický štěrk, který odvede vodu z povrchu rostliny. Nejčastější příčinu úhynu rostliny představuje právě přelití, a to zvláště v zimním období.

Pokud rostlině začnou náhle opadávat listy (často v průběhu léta), sjednáte rychlou nápravu ponořením spodní části rostliny do výšky přibližně 2 cm do vlažné vody v misce.

Nertera však bývá pěstována spíše jako krátkodobá pokojová rostlina, takže se většinou po seschnutí plodů již dále neuchovává a likviduje se.

Dalším pokojovým rostlinám se věnujeme například v článku „Africké fialky na okenní parapet“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: greenhome.org.ua, hegardenhelper.com, cashsad.ua, livingathome.de, searcharchives.vancouver.ca, flora.dobro-est.com, aquiya.skr.jp, botanichka.ru, cfile201.uf.daum.net, sport-u.net, livingathome.de

27.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist