Neprávem opomíjené bidety

V některých zemích se stává pomalu standardem, že ke každé ložnici patří vlastní koupelna. Avšak bidety stále nejsou tak častým zařizovacím koupelnovým předmětem, jak by možná měly být. Pro osobní hygienu jsou však bidety nesmírně důležité.

Používání bidetů je doposud pravděpodobně nejrozšířenější v Itálii a Francii. U nás se zatím budují v bytech samostatné koupelny odděleně od WC a navíc většinou bez bidetu.

Ideální umístění bidetu je vedle klozetové mísy. Pro jeho pohodlné využívání však musí být osa bidetu vzdálena alespoň 60 cm od osy klozetové mísy anebo od stěny.

Samozřejmostí by mělo být pohodlí při sezení – sedáme na ně čelem k baterii, z toho důvodu jsou příjemnější typy bidetů s oblými tvary, nikoli hranaté. Širší bidet je samozřejmě pohodlnější, neboť podepře stehna i zadní část těla. Neopomeňme zabudovat anebo alespoň postavit v blízkosti bidetu držátko na ručníky.

Do bidetů může být přiváděna voda pomocí směšovací stojánkové baterie, která se montuje v zadní části bidetu.  Dalším typem jsou bidety se sprškou, kdy voda na mytí stříká směrem nahoru. Rozlišujeme hlavně 2 typy bidetů, a to stojacízávěsné. Snadněji se samozřejmě udržuje okolí bidetů i klozetů závěsných.

bidety-7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Originální tvarová kreace sanitárních zařizovacích předmětů učiní z koupelny jedinečný skvost. Právě na to myslete při výběru klozetůbidetů stejně, jako když vybíráte vanu anebo umyvadlo. Luxusnější provedení bidetů mívá sedátka stejně, jako mají klozetové mísy. Tam, kde z nedostatku místa nemůžeme bidet umístit, můžeme jej nahradit speciální baterií u umývátka vybavenou hadicí se sprškou.

Vedle běžné intimní hygieny nám bidety mohou posloužit také k omytí nohou a případně i k namočení menších svršků.

Při údržbě sanitární keramiky, tedy i bidetů je zapotřebí vyvarovat se agresivních chemických přípravků. Naprosto vyloučené je používání abrazivních prostředků, tedy nejrůznějších písků. Některé druhy sanitární keramiky jsou již dnes opatřeny vodoodpudivou vrstvou, která výrazně snižuje usazování nečistot. Samozřejmostí u sanitární keramiky je, že cena a kvalita zde vytvářejí přímou úměru.

Bidet jako součást moderní koupelny je náš další článek pojednávající o shora uvedené problematice.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: villeroy-boch.com, porcelanosa.com, presskit.jika.eu, tecma.eu, bathroom-review.co.uk, victoriaplumb.com, archiproducts.com, bidetboys.com

31.7.2012 2:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist