Nepodceňujte výběr plastových oken

Pořizujete si nová plastová okna? Těšíte se, jak uspoříte za teplo a jak se zvýší komfort bydlení. Aby vám plastová okna dlouho a dobře sloužila, je třeba věnovat pozornost výběru dodavatele. Lákavě nízká cena plastových oken může mít svá úskalí.

132728-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Je dobré znát výrobce plastových oken
Kvalita plastových oken se většinou pozná až za několik měsíců, a to nejčastěji v zimě, když je potřeba aby prokázaly své vlastnosti a funkčnost. Může se stát, že radujete-li se na jaře, jak levně jste koupili plastová okna, můžete být v zimních měsících nepříjemně překvapení.
Dodavatelé plastových oken se snaží zaujmout zákazníka nízkou cenou či naopak vysokou slevou. Při posuzování nabídek je ale nutné pečlivě posuzovat a srovnávat, co dodavatelé skutečně nabídli, jaké prvky, parametry profilu, doplňky, služby. Zda nabídka zahrnuje všechny vaše požadavky.


Plastová okna jsou vedle ceny příjemná i tím, že se nemusíte příliš starat o jejich údržbu. Stačí je umýt, občas promazat kování, v případě potřeby velmi jednoduše seřídit. Někdy se ale stane, že funkčnost není tak optimální, jak byste potřebovali, nebo se některá část poškodí. Pokud znáte výrobce oken pak je jednoduché i po řadě let zavolat a požádat výrobce o servis. Pokud si pořídíte plastová okna přímo od prověřeného tuzemského výrobce nebo jeho autorizovaného prodejce máme minimálně výhodu, že se s ním domluvíte česky.
Zajímejte se při výběru plastových oken také o zkušenosti, tradici výrobce, prověřte si jeho reference ve svém okolí. Můžete chtít vidět i přímo jeho výrobu oken a přesvědčit se tak, v jakých podmínkách, jakou technologií plastová okna vyrábí.

Nepodceňujte poradenství při koupi plastových oken
Zkušený dodavatel by měl mít proškolené pracovníky, kteří budou umět poradit s výběrem plastových oken. Velkou pozornost věnujte poradenství zejména tam, kde potřebujete nějaké nestandardní, atypické či nadrozměrné prvky. Zodpovědný dodavatel by měl mít nastaveny limity např. pro nadrozměrné prvky a měl by vám přesně říci, co je a co není možné vyrobit, aby mohl garantovat bezpečnost, spolehlivou funkčnost a stabilitu plastového okna. Kvalitní dodavatel vám ve spolupráci s interními techniky výrobce navrhne alternativní technicky správné řešení.
Nezapomínejte na montáž plastový oken a další služby
Montáž, zednické zapravení a další odborné služby si většinou zákazníci objednávají spolu s plastovými okny. Získají tak mj. i prodlouženou záruku na okna. „Správná montáž je minimálně tak důležitá jako kvalita plastových oken sama o sobě“ říká Ing. Korbelář, technický manažer značky OTHERM, „nesprávná montáž fakticky degraduje i to nejúspornější a nejkvalitnější okno“.


Kvalitní výrobci a dodavatelé plastových oken dbají na to, aby služby, které nabízejí, byly na profesionální úrovni a provedené v souladu s technickými normami. Montážníci tak musí být dostatečně a pravidelně proškoleni, musí mít k dispozici kvalitní materiály.
Lidé mají často obavy z výměny oken, ale dodavatel na úrovni zákazníkovi zajistí v případě potřeby i pomoc s vyklizením prostoru v okolí oken. Pro samotnou výměnu je totiž potřeba jen asi 1 metr volného prostoru před oknem. Samozřejmostí je pokrytí přístupových ploch, na závěr hrubý úklid. Na přání je možné provést likvidaci starých oken, případně výmalbu ostění. Pokud jde o běžný byt, představuje výměna oken většinou jeden den nepohodlí, ale s prověřenou a kvalitní firmou je to hračka.

3.2.2015 3:26

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist