Neobaroko ve třech různých podobách

Moderní baroko je čím dál tím rozšířenější a těší se stoupající oblibě i v běžných domácnostech. Každý má asi nějakou hrubou představu o tom, jak neobaroko v moderním interiérovém designu asi vypadá. Ale věděli jste, že má tento styl ještě další 3 druhy členění?

Kromě historického baroka, které se stalo výchozím stylem pro zrod novodobého neobarokního stylu, jehož hojně užívají soudobí interiéroví designéři, je zde ještě jistá pikantérie, která tak rozšířená jako samotný styl, rozhodně není.  Jde o to, že moderní barokní design lze členit ještě dále, a to konkrétně na 3 samostatné styly.

Jedná se o minimalistické baroko, industriální, neboli průmyslové baroko a nově také technické, či chcete-li digitální baroko. Pravda, zní to trochu jako paskvil a zprvu se to tak i může zdát, při pohledu na ukázkové příklady interiérů, zařízených v jednotlivých odvětvích baroka… Nicméně hlavním kouzlem všech neobarokních designových stylů je především to, že jsou geniální a současně naprosto šílené – tedy avantgardní.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Minimalistické baroko

Okázalé tvary a aristokratické, ušlechtilé a především výrazné barvy jako fialová, černá, zlatá a bílá – to je typický projev neobarokního stylu.  Ten, společně s minimalismem, který je naopak pro soudobý interiérový design automaticky naprosto příznačný, dal vzniknout novému směru, nazývanému minimalistické baroko.

Čím je typické? Minimalistické baroko dělí zažizovací prvky a nábytekinteriéru na dvě samostatné jednotky – dominantní prvky jako jsou větší kusy nábytku anebo například nástěnné dekorace, oplývají ladnými, čistými tvary a jednotou barvy. Menšinové zařízení pak dostává nádech nabubřelých tvarů a barevného mixu, specifického pro avantgardní nebaroko.

 

Průmyslové baroko

Ostře kontrastní styl, vycházející z měkkosti barokních prvků, které najdete najčastěji na textiliích, bohatě řasených závěsech anebo kupříkladu na prošívaném čalounění je zde v propojení s hrubou industriální strukturou. Dominují zde oba dílčí směry současně a ve stejné míře. Neotřelá kombinace průmyslové patiny se všemi jejími kovovými a chladnými prvky je nečekaně okouzlující právě v doprovodu nadýchanosti a urozenosti lesklých látek, sladkých barevromantických baldachýnů.

 

Digitální baroko

Divergentní vazba, vykazující prvky neobarokního designu, které jsou však jakoby ukrývány v daleko jednotnějších a ucelenějších tvarech jednotlivých kusů nábytku. I tak by se dalo specifikovat digitální, neboli technické baroko.  Tento neotřelý styl si razí svou cestu ve spletitých „cestičkách“ interiérového designu především v oblasti koupelnovýho vybavení, armatursanitární keramiky. Neinterpretuje se však doslovně, ukrývá se v neurčitých a trochu opulentních detailech jako jsou například koupelnové doplňky, dekorativní rámy a jednotlivá modulární propojení v neobvyklém pojetí. Zářným příkladem je například umyvadlo k němuž je připojeno zrcadlo ve zlatém provedení na vysoké úzké nožce. Dva praktické a běžné prvky, které jsou jen propojeny v jeden kus, obohacený o barokní zaoblenost, což mu propůjčuje vzhled, ne náhodou podobný hi-tech moderním technologiím.

Lucie Sýkorová

Foto: designcrack.com, media.designerpages.com, archinspire.org, jatochce.blox.pl, edilportale.com, diariodesign.com, diariodesign.com, cphart.co.uk mbam.qc.ca thewordmagazine.com, select-interiormarket.com, select-interiormarket.com, wannaone.com, dwell.com, maisonsdumonde.com, archiexpo.com 

25.11.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist