Není květináč jako květináč

S blížícím se jarem nastává období přesazování rostlin. Využijeme ho i k zamyšlení, zda nezměníme květináč.

Ač se to může zdát divné, klasický hliněný květináč bez glazury, kvalitně vypálený, nebyl dosud překonán. Jeho porézní povrch zajišťuje cirkulaci vzduchu, zaručuje dobrou vzlínavost vody, zabraňuje přehřívání kořenů. Volba květináče z pálené hlíny ještě dlouho bude volbou číslo jedna.

Dalším obalem, v kterém si většinou květinu koupíme, je plastový. Jeho výhodou je pouze nerozbitnost a láce. Rostlinu musíme více kontrolovat, protože květináč neumí hospodařit s vodou, zvláště černé připravují kořenům na slunci pravé peklo. Totéž platí i o plastových truhlících na jižní straně. Ani jejich vzhled není nejlepší a proto se často schovává do ozdobných obalů. Jedinou výjimkou, kde obyčejný „plasťák“ můžeme trvale vzít na milost, jsou orchideje. Ale i pro ně se vyrábějí vkusnější schránky, keramické.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Stále častěji zatoužíme po květináči, který by více korespondoval se zařízením našeho interiéru nebo terasy. Venku (ale i v místnosti) nás potěší nádoby vyplétané syntetickým vláknem Hularo, téměř nerozeznatelné od rattanu. Vydrží jakoukoli nepřízeň počasí bez poškození nebo vyblednutí. Milovníci přírodních materiálů sáhnou po obalech z proutí, rattanu, banánovníku apod. Musí je však chránit před trvalým zmáčením.

Závěsné květináče oceníte při nedostatku místa na zemi, vyzdvihnou krásu gejzírů zeleně volně splývající k zemi.

Designové květináče korunují minimalistické interiéry, mohou být vyrobeny i z moderního tvrzeného plastu, s lesklou nebo matnou úpravou. Robustní keramické či terakotové nabídnou útočiště palmám, ale i bujným bylinkám. Speciální květináče vyžadují bonsaje. Většinou se jedná o ploché keramické misky nejen obdélníkového tvaru, které pojmou minimum zeminy. Do podobných mrňavých misek zasadíme i kaktusy a sukulenty. Pro hydroponické pěstování se prodávají speciální dvojité květináče. Je nezbytné pod květináče s odtokem položit misku stejného výtvarného zpracování.

Jindřiška Kodičková
Foto autor

11.3.2008 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist