Nemáte kde bydlet? Kupte si mobilní dům!

Taková rada je pochopitelně stejná, jako zvolání: bydlete ve stanu! V České Republice ještě stále platí, že bydlet na nepevné adrese, třeba na hausboatu nebo v karavanu, není pro úřady akceptovatelné, respektive, nikdo vám tam poštu nedoručí a není možné si takové bydlení nechat tzv. napsat do pasu nebo do občanského průkazu.

Ještě v padesátých letech se v Praze dalo bydlet na hausbotech, jejichž největší přístaviště bylo na Vltavě kousek od dnešního jachtařského klubu v Podolí. Lidé žili tak, jak chtěli a jak mohli. V proorganizované společnosti, kde jsou všichni nějak něčím vázány, mají účty v bankách, hypotéky, pojistky a jiné produkty, ve kterých jde o peníze,už není takový nomádský způsob života možný. Pokud není pevná adresa, není kam poslat upomínku a nebo exekutora. Organizace ztrácejí nástroj represe a kontroly a honit někoho po celém městě, po Evropě a nebo po světě kvůli nezaplacenému účtu za telefon se nikomu nevyplatí.

Jak na to v ČR ?
Mobilní domy
, mobilheimy, karavany
atp. patří do kategorie vozidel pro volný čas (ČSN 1647),) tedy nikoliv do kategorie domů, staveb, bytů atp. Logicky tedy ani nevyžadují žádné stavební povolení, byť jsou schopny poskytnout v často i vyšší komfort, než malý byt ve starém pavlačovém domě. Kuchyň, koupelna s teplou vodou, oddělená ložnice, předsíň a třeba i terasa, to vše mobilheimy tzv. umí a není to pro ně problém. Pro celoroční bydlení jsou vybaveny topením, např. na plyn. Některé modely je možné napojit na kanalizaci a nepoužívat tak dál běžný suchý záchod. Existují i varianty mobilních domů tzv. do „L“.Domy jsou opatřeny ocelovým podvozkem a standardizovaným tažným zařízením, takže opravdu se jedná o vozidlo, které pouze parkuje a nikoliv o dům, který je potřeba přihlásit.

A cena?

Ty nejluxusnější varianty se pohybují okolo 1,15 mil. korun vč. DPH a výbavy nábytkem. Mobilní dům 3+kk ale můžete koupit už od 450 tisíc korun.

Karel Holý
Foto:crucerosnet.com, kalabrie-italie.cz,villaggiosfrancesco.com, chalets-en-dordogne.fr,au-camping-du-lac.com, archives.mobil-home.com, mobil-home.com, location-vacances.com, camade.eu, camping-soleil-mediterranee.com, freewebs.com, misterholidays.co.uk, barcoreale.it, levieuxport.com

23.1.2013 12:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist