Nemáte kde bydlet, chcete bydlet ve městě a je Vám tak cca 30 let?

Zabývat se vlastním bydlením, ladit interiér a jeho vybavení, řešit dispozici a nebo přemýšlet o tom, zdali zvolit kuchyň z lamina nebo z laminátu, to jsou všechno sice starosti, ale relativně příjemné. Příjemné v tom smyslu, že někde tady existuje několik, a většinou několik málo metrů čtverečních, které nám říkají pane. Ale pokud nikde nic takového není, pak se ono řešení vlastního bydlení promění v pouhé shánění financí a nebo nějakého nástroje, pomocí kterého je možné sehnat zmiňované metry čtvereční. A cesty jsou vlastně tři, přičemž tedy uvažujeme ty nejlevnější a i tak to žádná procházka růžovým parkem není bez ohladu na to, že Váš příjem je větší, než průměrný.

Zájemce si může vzít hypotékou a pořídit si byt do osobního vlastnictví (případně družstevního), může také uzavřít smlouvu tzv. s majitelem a nebo má možnost účastnit se nelegálního procesu tzv. výměny, prostřednictvím které se stane za úplatu držitelem dekretu na tzv. státní byt s regulovaným nájemným. Variantu výstavby rodinného domu nyní vzhledem k jeho finanční náročnosti opomineme.

Bydlete ve svém

Ať už uzavře klient hypotéku u kteréhokoliv finančního ústavu za nějakých standardních podmínek, bude jeho situace vypadat přibližně takto. Předpokládáme svobodného člověka, pro kterého postačí cca 50 m2, přičemž v takovém bytě může bydlet i se svým partnerem či partnerkou. Např. v Praze, kde jsou nejvyšší příjmy a stejně tak nejvyšší ceny nemovitostí, bude takový byt stát v průměru 1,5mil.Kč. Při žádosti o úvěr se dá ručit kupovanou nemovitostí a tak „postačí“ mít relevantní  příjem na to, aby banka pocítila záruku, že dostane své peníze zpátky. V tomto případě by mohlo v průměru stačit cca 27 000 Kč hrubého (na Prahu lehce nadprůměrný příjem), což představuje něco málo pod 20 000 Kč čistého. Hypotéka bude na 30 let tak, aby měsíční splátky byly co nejnižší. K jejich výši je potřeba přičíst pojištění nemovitosti a životní pojistku (cca 1000Kč / měsíc). Měsíčně bude v takovém případě splátka asi 8 000 Kč, přičemž na splácení úvěru půjde přibližně 7 000Kč (zbytek na pojistky) a klient tak po třiceti letech zaplatí něco přes 2, 5 mil. Kč. Do té doby představuje jeho každoměsíční finanční zátěž oněch 8 000Kč, dále ekvivalent nájemního v podobě „fondu oprav“, který při takové velikosti bytu může představovat cca 2 500Kč, dále energie (voda, teplo, elektřina ), pro jednoduchost také cca 3 000 Kč, celkem tedy 13 500Kč za bydlení, každý měsíc, 30 let. Na tzv. živobytí tedy zbude našemu zájemci cca 6 000 Kč. Pokud se rozhodne založit rodinu, pak ta bude velmi zhruba, díky snížení daní, mateřské (necelých 8 000 Kč) operovat po dobu mateřské dovolené jeho ženy s rozpočtem cca 14 000Kč, který tedy bude zdrojem obživy pro malé dítě a dvě dospělé osoby. Až žena nastoupí do zaměstnání, situace bude příznivější.
Družstevní bydlení, pokud na něj získá zájemce úvěr, bude v pořizovací ceně i ve výši poplatků cca o 15 % nižší. Celkové zatížení zahrnující energie a pojistky bude ale ve výsledku velmi podobné.

Nájemní smlouva od majitele

Tato varianta je velmi snadná. Majitel anoncuje nájemné, což na námi uvažovaný byt bude něco kolem 8 000Kč + poplatky (služby – úklid atp., energie) a bude chtít jednorázový poplatek ve výši přibližně 6 – 10 000 Kč za jeden metr čtvereční podle lokality, tedy cca 350 000Kč. Na takovou investici úvěr není možné získat.
Výměna
Nejlevnější, ale nezákonná (!) je tzv. výměna, která však díky postupné deregulaci „státního nájmu“ ztrácí smysl, tedy pokud nebude předmětný byt privatizován za cenu výrazně nižší (i více než o 50%), než je jeho tržní hodnota. Postup je následující. Zájemce pan X se dohodne s majitelem jakéhokoliv činžovního domu (ovšem ve stejném městě, v jakém státní byt shání) na vystavení nájemní smlouvy na byt B za úplatu (cca 20 – 50 000 Kč). Nikdy tam ale bydlet nebude, tento dekret totiž potřebuje jen „papírově“ kvůli oné výměně. Po té dekret za odstupné (cca 12 000 Kč / m2) smění s panem Y, který „prodává“ státní byt, respektive nájemní smlouvu na něj. Pan Y pak podepíše výpověď z bytu B, kde nikdo nikdy nebydlel a tím vše končí. Pan X tedy má nájemní smlouvu na státní byt s nízkým nájemným a s příslibem předkupního práva při případné privatizaci a pan Y má své odstupné. Má to ale jeden háček: jedná se o regulérní podvodné jednání a věc může skončit u soudu!
Jaroslav Zákolanský
Ilustrační foto archiv autora
20.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist