Nemáte balkon a chcete ho? Kupte si ho! Znáte výsuvný balkon?

Pokud nebydlíte v historické, památkově chráněné budově, není v zásadě důvod k tomu, abyste si nemohli v pravém slova smyslu koupit balkon bez ohledu na to, že projekt domu s balkonem nepočítal. Stačí si pořídit speciální okno, které se po stisknutí knoflíku během jedné minuty rozloží a stane se balkonem. Je to jednoduchý nápad, který ale opravdu funguje!

111949-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Architekti z firmy Hofman Dujardin Architects si vlastně nevymysleli žádný krkolomný technický unikát. Jejich balkon je v podstatě do důsledku dořešení rozkládací okno. Jediné, co je limitující, je tvrzené sklo a pevný rám tak, aby se uživatel jednoduše nepropadnul a neskončil polámaný na chodníku nebo ulici. A jak to celé funguje?

Speciální okno se neotevírá způsobem, na který jsme zvyklí a nemá tedy levé a pravé křídlo. Okno je v podstatě naležato a otevřením jeho spodní části vznikne podlaha a z horní části pak čelo balkonu. Způsob fungování ukazují fotografie na konci článku. Podle autorů projektu by se mohly balkony stát nedílnou součástí té architektury, která bude svou povahou vycházet a rozvíjet motivy, jenž přinesla architektura funkcionalistického slohu.

Balkony – velká inspirativní fotogalerie

Balkon si vlastně přinesete domů a namontujete ….

Projekt si objednala Holandská společnost Bloomframe a ta se také pokusí tyto speciální balkony uvést na trh. Sází přitom na jednoduchost a snadnou realizovatelnost  tohoto nápadu. Fasády kolektivních domů, panelových domů a činžáků, se i dnes proměňují podle toho, jak a kdy nájemníci suší v oknech prádlo a nebo kdy si zatahují či roztahuj závěsy a nebo žaluzie. Domy tak ožívají a slouží těm, kteří v nich bydlí. Hofman Dujardin Architects pak stejným způsobem uvažují o fasádách domů, které se budou v průběhu roční nebo denní či noční doby proměňovat na základě libovůle nájemníků a to prostě podle toho, kdo a kdy se bude chtít projít po svém balkonu. Takový balkon najednou během šedesáti vteřin vyroste, objeví se, nájemník vstoupí, vykouří si cigaretu a nebo se rozhlédne po krajině, a pak zase zmizí.V jednu chvíli budou v době balkony dva a za pár chvil jich tam bude osm, deset a nebo vůbec žádný. Stačí jen zmáčknout knoflík.

další inspirace pro vaše bydlení ve článku Vertikální zahrady a fasády plné květin
Red.
foto bloomframe.com

4.12.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist