Nekupujte malé byty, pak je budete těžko prodávat

Poptávka lidí po bytech se v České republice za několik let hodně změnila a to směrem k větším bytům. Zatímco dříve měli lidé největší zájem o malometrážní byty, dnes o je garsoniéry zájem minimální. Proto koupit si takový byt může znamenat nemalé problémy v okamžiku, kdy ho majitel bude chtít za několik let prodat a sám si pořídit bydlení větší.

116282-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

V poslední době výrazně narůstá počet nově postavených neprodaných bytů. Jde především o malé byty daleko od centra měst, u rušných komunikací nebo v přízemí domů. O tyto byty nejeví nikdo zájem a developeři musejí čekat dlouhé měsíce, až se najde nějaký kupec. Pořídit si takový byt totiž znamená hned několik problémů.

O malé byty již není zájem

Kdo si koupí neatraktivní malý byt, zadělává si na potíže. Klient především předpokládá, že takové bydlení je jen dočasné. Po nějaké době bude chtít byt zase prodat, nebo pronajmout. Oboje znamená komplikace. Za pár let bude daleko obtížnější než dnes na malý byt někde v zastrčené neatraktivní lokalitě najít nájemce nebo dokonce zájemce o koupi.

Na změny v poptávce obyvatel po bydlení již zareagovaly i developerské firmy. Většina z nich už garsoniéry nenabízí. Výjimkou nejsou ani úpravy u nových projektů, kdy spojují malometrážní byty do větších vícepokojových bytových jednotek.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Větší byty – lepší investice

Vyplatí se koupit si byt jako investici – to znamená byt po nějakou dobu pronajímat a pak ho prodat? Odpověď není jednoznačná, hodně záleží na provedení bytu, jeho lokalitě a dalších faktorech. Velkou neznámou je budoucí vývoj cen na realitním trhu, rychlost deregulace nájemného a také pohyb úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Pokud si někdo pořizuje nemovitost kvůli tomu, že v ní bude bydlet sám, tak tyto otázky moc neřeší. Pokud ale někdo kupuje byt nebo dům skutečně jako investici, musí na budoucí vývoj na realitních trhu brát velký zřetel.

Do budoucna je podle odborníků na tuzemském realitním trhu zřejmých několik skutečností. Především nelze očekávat, že by ceny nových bytů výrazně rostly, jako tomu bylo dříve. Konkurence a postupně nasycování trhu to nedovolí. Další skutečností je, že nadále bude klesat zájem o malé byty. Rada klientům proto zní jednoznačně: „Nekupujte si malometrážní byty. Těžko se jich za pár let budete zbavovat. Dejte přednost bytům větším.“

Dvojciferný růst je minulostí

Doby, kdy téměř nezáleželo na tom, jakou nemovitost si klient vybral k investování, jsou nenávratně pryč. Několik let trvající strmý růst cen nemovitostí je u konce. Zdražování tehdy postihovalo prakticky všechny byty a domy. Kdo v té době koupil nějakou nemovitost, prakticky nemohl prodělat. Roční zisky se pohybovaly v desítkách procent.

Dnes je situace úplně jiná. Byty a domy už zdaleka tak nevydělávají – navíc koupě mnoha bytových nemovitostí by v současné době znamenalo spíše ztrátu. Stabilní je dnes poptávka pouze po luxusním bydlení, kde čtvereční metr stojí více než 80 tisíc korun.

Radek Šalanda
Foto autor

11.9.2006 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist