Nekonvenční řešení koupelny a kuchyně lze realizovat i v paneláku

Hledáte inspiraci, jak zrekonstruovat kuchyň a koupelnu v paneláku? Tak se podívejte na fotografie původního stavu bytu a jeho nové podoby. Možná tomu nebudete věřit, ale skutečně se jedná o tentýž prostor.

1k5a2357-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: JIKA

V koupelně byly stěny nastříkané Variopaitem a na záchodě natřené latexem

„Tak tohle je naše koupelna. Vlastně původně byla mých rodičů. Před lety, když jsme se sem nastěhovali, jsme volili nejjednodušší a nejlevnější přestavbu klasického panelákového jádra. Spíše šlo jen o kosmetické vylepšení.“ Tak začínal dopis, jímž se obrátili Tomáš a Irena, mladý pár začínajících alternativních umělců preferující nekonvenční řešení a přírodní materiály, na architekta Michala Janků s žádostí o pomoc při hledání optimální varianty rekonstrukce koupelny.

„Stěny, strop a podlahu nastříkal táta v té době oblíbeným Variopaintem se strukturou černošedého kamene. Na část stěny a stropu a na dveře nalepili kvůli prostorové iluzi pás zrcadlové fólie. Dříve tam bývala ještě pračka, jak jinak než s vyústěním do vany. Když jsme se chtěli vykoupat, museli jsme přelézat kabely a hadice visící z protější stěny. No hrůza. A záchod? Naši jej natřeli celý černým latexem. Když člověk přišel na toaletu, neviděl nic, jen tmavý nekonečný prostor, ve kterém svítil ten bílý kombiňák…,“ dodává Irena.

Nakonec byla zachována původní dispozice

Společně s architektem zkoušeli různé varianty uspořádání nové koupelny. Bohužel typ klasického panelákového jádra typu VVÚ ETA a uspořádání sousedních místností neumožňovaly mnoho variant řešení. Překvapivě se však i v tomto poměrně malém prostoru našla řada zajímavých možností. Došlo i na mírné „nafouknutí“, jak si klienti přáli, protože samo jádro je obvykle vestavěno mezi panely s několikacentimetrovou mezerou. Tady to bylo skoro 20 cm, které získali navíc. Pár centimetrů přibylo i posunutím dveří do haly.

„Uvažovali jsme o rozšíření koupelny na úkor vedlejšího pokoje, také jsme zkoušeli propojit koupelnu s toaletou do jedné místnosti, ale nakonec jsme se vrátili k původnímu členění. Jednak z úsporných důvodů, protože rozpočet máme přece jenom dost limitovaný, a potom s ohledem na to, že jednou tu třeba nebudeme sami a obytného prostoru budeme potřebovat více,“ vysvětluje mladý pár.

Zvolili kvalitní materiály a přitom dodrželi rozpočet

Majitelé při výběru produktů kladli důraz především na kvalitu. K tomu Irena uvádí: „Rozhodli jsme se vybavit koupelnu kompletně výrobky značky Jika. Jsou poměrně levné, dostupné v široké nabídce a především kvalitní, což jsme si ověřovali mezi známými, kteří už měli přestavbu koupelny za sebou.“

Koupelnu lze touto značkou vybavit od podomítkových WC modulů přes umyvadla s nábytkem, sprchový kout, baterie až po keramické obklady. Oslovil je set Tigo, a to nejen svými úspornými rozměry a netradičními tvary umyvadel, ale také zelenou barvou nábytku. Téměř stejným odstínem zelené si totiž už před časem vymalovali obytnou a ložnicovou část bytu.

Do koupelny vybral architekt umyvadlo dokonce o šířce 100 cm. Vyvrátil tedy původní představu klientů, že do tak malého prostoru budou muset použít pouze velmi malý typ. Do rohu umístil asymetrický sprchový kout Tigo o rozměrech 80 × 100 cm, který je ideální pro tento prostor a termostatickou baterií Mio. Našlo se i místo na nezbytný koupelnový nábytek a topný žebřík.

Na WC se vešlo i malé umyvadlo

Toaleta je vybavena závěsným klozetem. Původně architekt uvažoval o zkrácené míse z řady Tigo, která byla navržena právě pro tento typ panelových přestaveb. Díky podomítkovému modulu s bočním uchycením se ale podařilo získat několik centimetrů v délce navíc. Po odstranění jádra se zvětšila i šířka toalety. A architekt sem mohl přidat i malé umývátko.

Tomáš s Irenou nadšeně dodávají: „Nakonec jsme si nakonec vyhlédli nádherný klozet Pure. Moc jsme si přáli, aby se nám na toaletu vešel. A když ještě šikovný pan obkladač zamaskoval kontrolní dvířka ke stoupačkám a vodoměru do antracitového obkladu tak, že nejsou téměř vidět, výsledek je nad veškerá naše očekávání.“

Ke slovu se dostala barva roku

K zelenému nábytku, bílé keramice a chromovaným bateriím si majitelé vybrali béžový patchworkový obklad Sicily ve formátu 31 x 61 cm. Přestože se jednalo především o pokládku podlahy, trval na použití obkladu, který má oproti dlažbě menší a jemnější dekor.

„Nebyla to zrovna kombinace, kterou bych já preferoval, ale ve 3D vizualizacích se ukázalo, že to spolu s dalšími zvolenými odstíny funguje velmi dobře a odpovídá to celkovému ladění interiéru. Jako neutrální základ na stěny jsme použili antracitovou dlažbu City 60 × 60 cm (oboje se prodává pod značkou Jika). Černý strop a antracitové stěny tak vytvářejí pocit nekonečného prostoru. V koupelně zase zvětšilo prostor úzké zrcadlo přes celou výšku zadní stěny vedle sprchového koutu,“ objasňuje architekt.

Dříve zavrhovaný beton je teď trendy

Mladí umělci dále popisují: „Během bouracích prací zedníci objevili za jádrem neporušený kvalitní původní betonový panel, dokonce ještě s papírovou přelepkou výrobce Prefa Holešovice z roku 1987. Dohodli jsme se, že oproti původnímu návrhu ponechají dvě boční stěny (v koupelně a na toaletě) v tomto původním stavu. Betonové stěrky a imitace betonu se nám moc líbí.“

„Je paradoxní, že se v moderních interiérech často za drahé peníze vytvářejí novodobé imitace a přitom na druhé straně ve starých panelových domech, také za nemalé peníze, se beton pracně zakrývá perlinkou a štukovými omítkami. V paneláku někde stačí strhnout tapety nebo jen odstranit jádro a získáte čistý originální beton zadarmo,“ dodává architekt.

Klienti nakonec ponechali při dalších úpravách bytu původní beton i na stěně v obývací části.

Do nové kuchyně se vešla i pračka

Věčným problémem v koupelnách bývá pračka. Nedá se tu zabudovat, rozměrově ani designem neodpovídá běžnému koupelnovému vybavení. Architekt proto navrhl dát pračku do kuchyně, což u nás není moc obvyklé řešení. Majitelé tedy požádali architekta i o návrh kuchyně, kterou se rozhodli přebudovat společně s koupelnou.

Základní vybavení měli vyhlédnuté v prodejně IKEA, takže s řešením pračky zabudované do kuchyňské linky nebyl problém. Obklad na stěnu za linkou dali stejný jako v koupelně a na toaletě. Béžový patchwork Sicily z produkce Jika tak designově propojil oba nově zrekonstruované prostory.

Na podlahy dali vinyl s dřevěným dekorem

Rekonstrukce interiéru v panelovém domě je vždy náročná práce. Špatně provedené detaily a nekvalitní materiály značně komplikují a prodražují revitalizaci těchto bytů. Zejména podlahy jsou často tak nerovné, že by bylo potřeba vylít vyrovnávací stěrku několik centimetrů, pokud bychom chtěli dosáhnout roviny.

Tomáš to komentuje: „Podlahy se v jednotlivých místnostech dělaly v době stavby domu samostatně. Na přesnost se tenkrát moc nehledělo a někde holt toho betonu trochu chybělo, jinde naopak zůstaly nakupené ploché kopce. Z cenových důvodů jsme tedy hledali kompromisy, a podlaha proto zůstává, jemně řečeno, trochu živá. Na první pohled ale nikdo nic nepozná, protože vinylová podlaha s dřevěným dekorem opticky všechny nerovnosti srovnala.“

30.10.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist