Nekonečné možnosti využití skla v interiéru

Kolem skla a všeho z něj vyrobeného panuje zažitá fáma o nebezpečí, křehkosti a jeho omezených možnostech využití v lidských obydlích. Dnes už však není sklo tak křehké a jednotvárné, jako před lety….

123075-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Sklo si začalo razit svou cestu do oblasti interiérového designubydlení už s výstavbou prvních domů, majících prosklená okna. Prakticky až do přelomu 18. a 19. století se však jeho využití od okenních tabulek nijak významně nepohnulo. Později začal panovat trend skleněných dekorací a pár let na to už se sklo probojovávalo i jako materiál na výrobu desek konferenčních stolků. Pravdou je, že prakticky až díky moderním technologiím, ketré udělaly ze skla naprosto bezpečný materiál, srovnatelný například s břidlicí, můžeme konečně s jistotou říci, že je tento přírodní typ materiálu zcela bezpečný.

Aktuálně se sklo vyrábí velmi sofistikovaně a jako vzor pro splnění svých bezpečnostních prověrek si určilo technologie, vyrábějící okna automobilů. Jak jistě všichni víme, skleněná okna vozidel se při nárazu neroztříští na ostré střepy, ale vytvoří se jakási pavučina a teprve až pod velkým tlakem, když se naruší tavená, oboustranná fólie, se sklo rozbije na tisíce, ne-li miliony malých krychliček.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Takto tvrzené sklo se dnes již bez okolků využívá i v moderním stavebnictví. Architekté si tento materiál oblíbili rovněž pro jeho dokonalé termoizolační vlastnosti, které jsou zásluhou jakési sendvičové technologie, kdy se sklo v podstatě skládá ze 3 vrstev, vždy po dvou k sobě připevněných tabulích.

Sklo má velikou výhodu v tom, že je samo o sobě velice esteticky zajímavé a je možné jej tvarovat, barvit, vytvářet na něm celou řadu povrchových struktur a v neposlední řadě může mít matný, mléčný, ale i lesklý povrch.

Nelze se nezmínit rovněž o takzvaném selektivním skle. Má tu výhodu, že v horkých letních dnech poskytuje ochranu před horkým vzduchem a zabraňuje vytváření přemíry teplainteriéru. Je to především dílem UV filtrační úpravy, která dokáže pohltit až 80 % nebezpečných paprsků ze slunce.

Člověk je ale tvor nedůvěřivý, a tak asi ještě chvilku potrvá, nežli si na multifunkčnost skla a jeho použití v moderním interiéru, ale i ve stavebnictví dokonale zvykneme.

Lucie Sýkorová

Foto: iidudu.com, marvelbuilding.com, denoxa.com, biawow.com, zeospot.com, top-interior-design.net , nexpeditor.net, designbuildideas.eu, ohua88.com , utahome.com, beinteriordecorator.com ,  zeospot.com 

8.11.2013 4:17

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist