Několik tipů pro extrémně malé koupelny

S průměrnou velikostí koupelny v ČR je to podobné asi jako s výší průměrného platu – realita je úplně jinde. Prý průměrná velikost české koupelny je necelých 16 metrů čtverečních. A proto my teď poradíme pár super tipů těm z vás, kteří se v koupelně tísní na méně než 6 metrech.

133678-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

Pravdou je, že standardní velikost koupelny se pohybuje někde mezi 5 a 6 metry čtverečními a hlavním problémem bývá ani ne tak samotná nevelká plocha jako hlavně špatné rozmístění sanity. Pokud se neumíte smířit s WC v koupelně, na samostatnou toaletu počítejte s 1,5 m2 plochy a na koupelnu se 4 m2.

Rozmístění extra malé koupelny a sanity v ní si bude žádat kvalitní rozkreslení a přesný plánek půdorysu. Pečlivě zakreslete všechny rozměry koupelny: výšku a šířku stěn, rozměry dveří, a pokud bydlíte ve starší stavbě, tak i případných výklenků oken. 3 Běžná vana zabere plochu 170 x 75 cm, sprcha 70 x 70 cm, umyvadlo 60 x 50 cm a toaleta 40 x 50 cm.

Nejlépe se vám bude „črtat“ na čtverečkovaný papír, kde lze snadno určit i měřítko. Nezapomeňte zaznamenat umístění zásuvek, vypínačů, topných těles, přívodu vody a odpady. Pakliže máte koupelničku skutečně o velikosti XXS, tak bychom doporučovali zainvestovat do sanitární techniky na míru od kvalifikované firmy. Nemusíte se bát ani kratších van, které umožňují sprchování v sedu, což ocení i senioři. A jaké jsou doporučené vzdálenosti? Mezi dvěma umyvadly by měl být prostor minimálně 20 cm, ale například umyvadlo a vana mohou stát i těsně vedle sebe, protože jejich výškový rozdíl vytváří dostatek volného prostoru.

Malé koupelny – inspirativní fotogalerie

Co se koupelnových nábytkových skříněk týká, zde by mělo být tolik prostoru, abyste se pohodlně mohli ohnout a úložné prostory v zásuvkách a skříňkách používat. Otevřené regály a posuvné dveře jsou však mnohem praktičtější. Regály, skříňky a pračka by měly stát alespoň 3 centimetry od stěny, jinak se za nimi budou hromadit prachoví roztoči a rozličné plísně.


Lucie Sýkorová

Foto: asianchatonline.com, darcane.com, ontap.co.za, homeat8.com, homedesignalert.com, housesae.com, onarchitecturesite.com, bradysantos.com

18.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist