Nejvíce namáhaná část kuchyně? Pracovní deska!

Vybíráte kuchyň? A víte, že jedna z nejdůležitějších věcí, která tvoří celkový dojem kuchyně, je kuchyňská deska? Pryč jsou doby, kdy byla možná jedině bílá barva, dnes je vzorů a typů nepřeberné množství, stačí si jen vybrat.

Předně je důležité rozhodnout se, jakou barvu bude kuchyň mít, a jaké barevné provedené z toho potom vyplyne pro desku. Není od věci inspirovat se v kuchyňských studiích, protože kombinace barev a materiálů navrhovali odborníci. Proč se trápit a vymýšlet, když už to za nás udělal někdo jiný?

Životnost, odolnost…

Nemusíme si nalhávat, že nás zajímá hlavně životnost a odolnost, když je jasné, že se poptáme spíše na barevné provedení a snadnou udržovatelnost, nicméně jiné vlastnosti desky oceníme hlavně po letech, kdy nám bude dobře sloužit. Dnes by však měly být na trhu desky takové, u kterých se s dlouho životností, odolností proti mechanickému a chemickému poškození či proti teplu a oděru, počítá.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Jakou barvu?

Jelikož právě deska dokáže zdůraznit celkový dojem z kuchyně, není radno její výběr podcenit. Můžeme samozřejmě vybrat nenápadnou barvu, která kuchyňskou linku jakoby doplní a dotvoří, není ale problém zaexperimentovat a vybrat naopak barvu kontrastní. Ale pozor, ať nepřestřelíme! Příliš barevná kuchyň spíše bije do očí, než že by pro ně byla lahodou…

Nejnovějším trendem je protáhnout desku až k horním skříňkám. Kuchyň potom působí celistvě a odpadá problém, či zvolit kachličky nebo například plech z nerezu. Fantazii se však meze nekladou.

Klasika, která nezklame: laminát

Laminát je nejrozšířenějším a nejnavozenějším materiálem. Dřevotřískové jádro je polisováno laminátem ve Vámi vybraném odstínu a vzoru, od matných či polomatných jednobarevných po imitace dřeva nebo kamene. Na desce by se nemělo krájet jídlo, od toho se vyrábí prkénka, vařící voda desce neuškodí, rozpálená pánev už by ale mohla způsobit prasklinky nebo puchýřky. Cena desky se pohybuje kolem 400 kč za metr.

Kámen: umělý nebo přírodní?

Kámen je sice klasickou surovinou pro výrobu desek, je mnohem odolnější než laminát, ale také mnohem dražší, cena přírodního se pohybuje od 5000 Kč výš, umělý nás přijde ještě o tisíc korun dráž.

Kamenný materiál je běžným užíváním takřka nezničitelný, neboť je odolný jak proti vysokým teplotám, tak nárazům nebo chemikáliím. Zároveň je každý blok originál, proto se nemůže stát, že byste stejnou kamennou desku našli i u sousedů. Musíme počítat s tím, že je zároveň mnohem chladnější a těžší než jeho laminátový kolega.

Velká fotogalerie kuchyní IKEA

Neholdujeme-li pravé přírodě, je pro nás jako dělaná pracovní deska z materiálu na bázi přírodního bauxitu, tedy z umělého kamene. Výhodou, kterou se umělý kámen oproti přírodnímu vyznačuje, je jeho ohebnost a tvárnost. Ostatní vlastnosti má stejné jako kámen přírodní, je tedy odolný proti nárazům, vysokým teplotám i vodě, navíc je opravitelný a přebrusitelný.

Martina Tlachová
Foto: Kamenictví Kůrka, Art stone, Nováček, Sedlák Interiéry

21.4.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist