Nejvíce bytů se staví v Praze. Průměrná obytná plocha v ČR je 72 metrů!

Největší počet bytů se staví v Praze a jejím okolí. Odpovídá to také poptávce, která je společně s cenou bytů právě v této lokalitě největší. Zarážejí je pak informace Českého statistického úřadu o velikosti průměrné obytné plochy.

116325-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Praha a její okolí je v malé České republice nejvýraznějším centrem, ať už v ekonomickém, nebo jiném slova smyslu. Praha představuje největší trh a tím pádem je i nejsilnějším příslibem kariérního růstu či uplatnění. Současně je také Praha a její okolí vystavovaná největšímu tlaku přistěhovalců, zejména z Moravy a ze Slovenska. Taková kumulace obyvatelstva rozvíjí trh i v rámci jinak neživotaschopných oblastí. Postavení Prahy jako ekonomického centra se tak upevňuje a logicky se to promítá i do stále se zvyšujících cen nemovitostí. Můžeme si jen přát, aby Praze začalo nějaké jiné město konkurovat, neboť každý monopol je svého druhu nezdravý a generuje extrémy v různých smyslech toho slova. Stavební firmy působící v tomto regionu jako by byly vázány nějakou kartelovou dohodou, přičemž o několik desítek kilometrů jakýmkoliv směrem od Prahy již vypadají ceny novostaveb (odhlédnuto teď od ceny pozemků) úplně jinak. Stavební materiál, je však relativně všude stejně drahý.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Dalšími centry, které by se mohly stát jakým si pomyslným číslem dva, jsou Brněnsko v čele se svou novodobou metropolí Brno, dále Plzeňsko a pak Českobudějovicko. Tradičně jsou silné také Karlovy Vary a Mariánské lázně.

Naopak nejméně se v tomto smyslu rozvíjí Liberecký kraj, který nenabízí takové pracovní příležitosti ani vidinu kariérního růstu. V této lokalitě jsou také jedny z nejnižších cen nemovitostí. Paradoxně ale Liberecko nepředstavuje žádný dominantní zdroj přistěhovalců, kteří by mířili do Prahy.

Nadprůměrný průměr

Podle statistického úřadu (ČSU) je průměrná obytná plocha v České republice překvapivých 71,8 metrů čtverečních. Napři na pražské poměry je toto informace, která jinými slovy říká, že průměrně je každý občan ČR je majitelem nemovitosti v ceně cca 2 000 000Kč. Je to informace podobná té o výši průměrného příjmu, kam jsou zahrnováni miliardáři, stejně jako důchodci. Pro zemědělce z pohraničí tedy bude oněch průměrných 21 000Kč velmi slušný příjem, pro obyvatele Prahy už takový plat představuje méně než dvojnásobek průměrné ceny pronájmu bytu 1+1. Stejně tak je překvapivý závěr ČSU, že průměrná tržní cena jednoho metru čtverečního představuje 28,8 tisíc korun českých.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv
21.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist