Nejprestižnější ocenění za architekturu získal Peter Zumthor

The Pritzker Architecture Prize neboli častěji Pritzker Prize je považována za nejvyšší ocenění, jakého se může architektům dostat. Uděluje se od roku 1979 a představuje definitivní uznání tvůrčího úsilí, podobně jako Nobelova cena. Pro rok 2009 se držitelem švýcarský architekt Peter Zumthor, který se tak zařadil mezi dalších třiatřicet velkých jmen světové architektury.

118538-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Oceněná Petera Zumthora bylo pro mnohé možná překvapující. Zumthor není výstřední ani se mu nedostává patřičné publicity. Jeho charakteristickým znakem je velmi úsporná a pečlivá práce s detailem a vysoká míra koncentrace na vnitřní porostlo budovy. Zumthor rád pracuje s přírodními materiály a vyniká mimořádně citlivým vztahem k okolní krajině navrhovaných staveb. Sám při jmenování prohlásil: „Jsme pyšní na to, že jsme se v profesionálním světě dočkali uznání s tak malým množstvím prací. Mělo by to mladým profesionálům dodat naději, že pokud budou ve své práci usilovat o kvalitu, projeví se to i bez nějaké výrazné reklamy.“

Slavné realizace

Mezi nejvýraznější realizace Petera Zumthora patří termální lázně Vals ve švýcarském Graubündenu (titulní fotografie),  dřevěná kaple Saint Benedict ve Švýcarsku nebo návrh dřevěného Švýcarského pavilonu na Expo 2000 dřevěného pavilonu . Před dvěma lety upoutala pozornost  Zumthorova kaple ve Wachendorfu.

Mezi držiteli The Pritzker Architecture Prize patří např. Frang Gehry, Oscar Niemeyer, Tadao Andó, Renzo Piano, Norman Foster, Jacques Herzog a Pierre de Meuron, Zaha Hadid, Jørn Utzon, jean Nouvel, Richard Rogers, Rem Koolhaas a další.

Red.
Foto: mademona.wordpress.com a archiv redakce

15.4.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist