Nejlepším ekologickým projektem je úsporný dům s mokřadní střechou

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe o nejlepší ekologické projekty České republiky zná své vítěze. Hledání zajímavých počinů usilujících o ochranu přírody a úsporu energií probíhá již devátým rokem. Seznamte se s těmi nejlepšími v jednotlivých kategoriích a třeba vás to inspiruje.

02_strecha_004-1100x618.jpg Celá galerie 37 Zdroj: E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe probíhá v pěti kategoriích – Kutil, Obec, Firma, Mládež a Stavba. Letošní ročník zaznamenal jednu z nejvyšších účastí – se svým eko projektem se přihlásilo na 262 firem, obcí, škol, staveb i jednotlivců.

„O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala široká veřejnost prostřednictvím online hlasování. Hlavního vítěze ale letos zvolila odborná porota sestavená z odborníků a členů Akademie věd,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže.

Dům s kořenovou čističkou na střeše

V kategorii stavba nejvíce hlasující oslovil pražský dům s mokřadní střechou, který se stal zároveň absolutním vítězem soutěže a bude reprezentovat Českou republiku i na celosvětovém finále soutěže Energy Globe Award 16. ledna 2018 v Íránu.

Předkladatelem projektu je majitel chytrého domu Michal Šperling, který se aktivně podílí na osvětě a realizacích problematiky kořenových čističek. Není divu, že si jednu takovou pořídil sám. Na střeše svého domu.

Jeho rodinný dům stojí ve vnitrobloku na pražské Letné. Unikátní stavba poutá pozornost zelenou střechou, jež zároveň slouží jako kořenová čistička vody. „Díky bakteriím v substrátu nám střecha pomáhá čistit odpadní vodu, která se pak vrací do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání. Kořenová čistička nám tak ročně ušetří až 50 procent vody. Střešní porost navíc tepelně stabilizuje prostředí vnitrobloku a chrání střechu domu před UV zářením,“ říká majitel domu. Energeticky dosahuje stavba třídy A, do níž jsou řazeny domy s vůbec nejnižší náročností.

Váha na včely či systém obecního třídění odpadu

Během slavnostního vyhlášení v pražském Fóru Karlín ale získaly ceny i další projekty.

V kategorii Kutil zvítězil Tomáš Nezval s projektem BeeSpy, citlivou digitální váhou sloužící včelařům k monitorování včelstev a množství medu v úlech.

V kategorii Obec nejvíce oslovil projekt jihomoravské vesnice Šitbořice, která zavedla unikátní systém třídění odpadu, do něhož přímo zapojuje místní obyvatele. Ti mohou svůj odpad třídit doma do speciálně označených pytlů a jako odměnu za množství vytříděného odpadu jim obec vrací část běžných poplatků za svoz komunálního odpadu. „Produkce komunálního odpadu nám klesla o více než polovinu na 124 kg na osobu za rok. Na skládku přitom ročně vyvážíme o téměř 300 tun méně než předtím,“ popisuje Antonín Lengál, starosta obce Šitbořice.

Levná a zároveň ekologická firma

V Olomouci nabízí své služby ekologická prádelna. Její klienti mají díky efektivnímu využití energií a tepla z obnovitelných zdrojů levnější služby. Protože BSB prádelna pracuje s co největším ohledem na životní prostředí, stala se vítězem v kategorii Firma.

Ostrovní dům jako laboratoř

V kategorii Mládež zazářila studentská soutěž Český ostrovní dům. Tento projekt dává studentům prostor zkoumat možnosti soběstačných domů, které se nemusejí spoléhat na obecní nebo městskou infrastrukturu a starají se samy o sebe.

18.10.2017 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist