Nejlepší investice? Přestavba kuchyně!

Přemýšlíte, kam investovat peníze, které jste ušetřili během pandemie? Investice do vlastního bydlení patří mezi ty nejjistější. Nemusíte kupovat nemovitosti, ale zmodernizujte váš současný byt. Tak si ty peníze opravdu užijete. A začít můžete kuchyní.

02-5-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Schmidt kuchyně

Při rekonstrukci kuchyně dbejte především na praktickou stránku. Nezapomínejte, že je to hlavně pracovní prostor, jehož předností může být to, že bude vypadat opravdu úžasně.

Vše ostatní je proto podružné. Teprve, až si budete jisti správným uspořádáním spotřebičů, pracovní plochy a skříněk, můžete začít přemýšlet o estetické stránce.

Zlatý trojúhelník

Výborným typem pro správné rozvržení pracovní plochy v kuchyně je tzv. pravidlo „zlatého trojúhelníku“. Prostý koncept praví, že tři spotřebiče, které nejčastěji používáte, by spolu měly tvořit trojúhelník.

Je jedno, jak bude trojúhelník veliký, zda bude rovnoramenný či odvěsna bude delší než přepona, to si každý musí vyřešit už sám podle svých potřeb a možností. Je to drobnost, ale ideální rozmístění spotřebičů vám ve finále může při přípravě jídla udeřit hodně kroků a tím i času a sil.

Nezapomeňte ani na ergonomické uspořádání pracovní plochy. V pořadí za sebou by měla následovat lednice nebo spíž, mycí centrum, plocha pro přípravu jídla, varné centrum a plocha pro odkládání hrnců a pekáčů. Nezapomeňte zohlednit, zda osoba, která nejvíce vaří, je levák nebo pravák. Pořadí by mělo sledovat směr za dominantní rukou.

Když už jsme u spotřebičů, přemýšleli jste někdy na tím, zda vám vyhovuje velikost a typ dřezu, lednice či trouby, které používáte? Nehodil by se vám přeci jen dřez s odkapávačem nebo dvoudřez? Nebo jste naopak mycí centrum předimenzovali? A co lednička? Je ta současná dostatečně velká, nebo naopak ji máte zaplněnou jen do polovičky? Správný výběr lednice vám může uspořit peníze za energie stejně jako místo v kuchyni na důležitější věci.

A co úložné prostory? Určitě hořekujete nad nedostatečnou velikostí kuchyně, ale velikost nemusí být ten hlavní problém. Určitě dobře využíváte místo? Co místo jedné řady horních skříněk dát dvě a mít je až ke stropu? Do té horní dáte věci, které používáte méně často. Nehodila by se vám větší spížní skříň?

Tohle všechno jsou věci, které musíte promyslet, než začnete s výběrem typu linky. Vycházejte z toho, co doma máte a používáte a vysledujte největší slabiny. Ty už by se ve vaší nové kuchyni neměly opakovat!

Inspirujte se minulostí

Odpradávna patřilo, že kuchyně byla srdcem domova. V chudších domácnostech to byla jediná společenská místnost, kde se odehrával veškerý život. Zamyslete se, zda by něco takového nešlo udělat i u vás, pokud vám ovšem rodinný ruch při práci vyhovuje.

Dnešní trendy velí, aby kuchyně, která je součástí obytného prostoru byla neviditelná – a tak kuchyňské a obývací skříňky mají jednotný dekor a volně přecházejí jedna do druhé. Designéři dokázali do kuchyní zabudovat tolik skrytých vychytávek, že je na první pohled nenajdete a nebudou tak rušit dokonale uklizený a vystylovaný obývací pokoj. Některé linky lze jedním pohybem schovat za vysouvací stěnu či posuvné dveře.

Patříte-li k těm, kterým vyhovuje oddělený prostor na vaření, nebo u vás nejde spojit kuchyň s dalšími prostory, zamyslete se, zda by nešel přesunout do obývacího pokoje velký jídelní stůl a v kuchyni nechat jen malé sezení pro snídaně nebo rychlou svačinku. A zbylé místo využít na pohodlné posezení s křesílky pro chvíle, kdy se musíte otáčet kuchyni a vaši blízcí si s vámi chtějí popovídat.

Ať už se rozhodnete pro kuchyni izolovanou, nebo otevřenou, uvidíte, že s našimi tipy se změní způsob vašeho domácího života stejně jako kuchyňské práce.

Kuchyň na dlouhá léta

Už máte jasné uspořádávání pracovní plochy, rozvržení i koncept kuchyně. Teď tedy konečně nastal čas pro výběr kuchyňských dvířek, spotřebičů, ostatního nábytku a doplňků. Kuchyň pořizujete na delší čas, a tak byste se měli vyhnout módním výstřelkům, protože ty budou za tři roky pasé a za pět let může působit trapně. Vsaďte na jednoduchost a neutrální barvy a svou touhu po trendech realizujte v doplňcích a barvách na stěnách. Obojí je snadné změnit.

Investice do přeměny kuchyně je jeden z nejlepších způsobů, jak zlepšit své bydlení a zvýšit hodnotu nemovitosti. Ovšem nejlepší přidanou hodnotou dobře provedené přeměny kuchyně bude, že se vám bude lépe vařit a tím možná i častěji – po dlouhém dni plném povinností není nic lepšího než dobré, zdravé, s láskou a radostí připravené domácí jídlo.

22.12.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist