Nejlepší interiér? Přesně akorát pro vás?

Obytný prostor je rozhodně prostředím, jehož vybavování a řešení bychom měli věnovat pokud možno maximální pozornost. Je to stejné, jako když si vybíráme např. boty, které nás nesmí tlačit, musí padnout právě na tu naší nohu a ještě k tomu by se nám měly líbit. Boty ale na rozdíl od bytu či domu stojí pár korun a navíc si je můžeme večer sundat. Vybírání bot navíc není asi nikterak komplikovaná činnost a většinou si s ní dovedeme celkem bez problému poradit. Ovšem s interiérem je to už mnohem komplikovanější. Podle čeho a jak si vybrat? A jaký je ten nejlepší interiér?

Nejednodušší je přirozeně vyhledat architekta a nechat si byt navrhnout od podlahových krytin, přes barvu stěn až k poslední okenní kličce. Architekti dnes běžně pracují s počítačovými programy, díky kterým jsou schopni vytvořit vizualizace zamýšleného interiéru v kvalitě a přesvědčivosti ostré fotografie. Pokud se ale zájemce rozhodl vyřešit svůj byt svépomocí, pak má situaci o něco komplikovanější. V prvé řadě bude muset přijít na to, co vlastně chce, což zní na jednu stranu sice absurdně, ale na stranu druhou je to mnohdy to nejtěžší. Jak pracuje bytový architekt, kolik to stojí a kde ho najdu, je možné si přečíst v článku, který naleznete ZDE.

První rozvaha
Byt by měl být pohodlný a rozhodně platí, že méně je více. Zastavěné místnosti nábytkem, kde pak není k hnutí, nejsou pro život ideální. I profesionál si před tím, než se pustí do navrhování bytu, napíše seznam toho, co by měl byt vlastně umět, kolik lidí v něm bude žít, kolik jich tam může být např. za tři roky, co ti lidé dělají, jestli žijí jen uzavřeně sami pro sebe a nebo si budou chtít domů zvát návštěvy, jestli vaří a pečou a nebo využívají restaurace a kupují polotovary a co vlastně mohou ve svém bytě potřebovat. Některé funkce se pak dají sloučit a z pohovky se může stát rozložením lůžko pro návštěvu, malý stůl pro dva se rovněž dokáže proměnit ve velký jídelní stůl, stmívače umí z jednoho světla udělat zářivý lustr a nebo intimní lampičku atp.

Druhá rozvaha

Osudové se může stát podlehnutí nějakému momentálnímu trendu, reklamě atp. Byt by měl být odrazem smysluplných potřeb a osobnosti svého obyvatele a měl by být pokud možno nějak nadčasový. Okouzlení fotografií v časopise a neuvážený nákup např. krásné velké kožené sedačky, může skončit po půl roce rozčarováním a zjištěním, že se např. do malého bytu vůbec nehodí. Je dobré si vždy položit otázku: proč chci tento nábytek, a pak si na ní upřímně odpovědět, třeba i tak, že si člověk přizná touhu okouzlit snachu nebo souseda, případně mít doma křeslo jako Jaromír Jágr.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Rozhodně stojí za to vzít si obyčejný čtverečkovaný papír, nakreslit si v měřítku plánek bytu a pak si do něj schématicky zakreslit půdorysy nábytku. Člověk tak získá představu o svém budoucím interiéru a může se vyvarovat chybám a zděšení, že např. zakoupené křeslo z poloviny zatarasilo dveře z pokoje do ložnice.

Rada na závěr

Ideální a nejlepší interiér je takový, které opravdu odpovídá potřebám a životnímu temporytmu svého obyvatele. Nenechte se manipulovat čímkoliv a kýmkoliv. K rozrytí vlastních potřeb je dobré provést zmíněné rozvahy. V bytě budete bydlet Vy a vám má vyhovovat.
Radek Vlasák
foto archiv autora
23.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist