Mezi nejkrásnější vánoční dekorace patří živé květy

Přemýšlíte, jak vytvořit o Vánocích co nejútulnější prostředí pro své blízké? Určitě nic nezkazíte, když přizvete na pomoc také rostliny. Poradíme vám, které z nich budou v tomto sváteční období tou správnou ozdobou vašich domovů.

1_381180_9_t13_ambiente-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: OBI

Klasikou je vánoční hvězda

Typickou květinou, která o Vánocích zdobí nejednu domácnost, je vánoční hvězda (Poinsettia). Díky pestrému vzhledu je dekorativní sama o sobě, lze ji však přizdobit pomocí různých ozdob a zápichů nebo ji postříkat třpytkami ve spreji. Kromě klasické červené si ji můžete pořídit v tlumených odstínech růžové, bílé, žluté i béžové. Nádherně zbarvené jsou však její listeny, nikoli květy. Ty jsou na rozdíl od listů nenápadné žlutozelené.

Vánoční hvězdě dělá dobře pravidelná zálivka odstátou vlažnou vodou. Vyhovuje jí teplé stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí, kde na ni nebude dopadat přímé sluneční světlo. Občas přidejte do zálivky hnojivo pro pokojové rostliny.

Vyberte tu správnou orchidej

Orchideje sice vyžadují zvláštní péči, ale když vyberete odolnější druh, jako je například Phalaenopsis (česky můrovec), určitě si s ní poradíte. Její atraktivitu umocníte například pomocí lesklých stužek. Nebo můžete zasadit více rostlin vedle sebe do jedné nádoby, můžete substrát zakrýt vlnou a umělými sněhovými kuličkami v kombinaci se skleněnými ozdobami na stromeček.

Můrovec je teplomilná rostlina, které vyhovují pokojové teploty. Vyžaduje vlhčí vzduch a rozptýlené osvětlení (chraňte ji před přímými slunečními paprsky, které by ji nenávratně poškodily). Vyhovuje jí propustný a vzdušný substrát, který má nižší množství živin.

Vzdušné kořeny se mohou dostat na povrch květináče, což rostlině nijak neublíží, naopak – světlo a vzduch jim prospívají. Na rozdíl od jiných druhů květin jim dokonce vyhovují průhledné květináče.

Jak pečovat o orchidej?

Květináč s orchidejí umístěte nejlépe k východně orientovanému oknu. Prospívá jí každodenní rosení odstátou vodou, příp. můžete zvýšit vlhkost vzduchu pomocí misky s vodou.

Orchideje nezalévejte klasickým způsobem – přílišné množství vody vede k uhnívání jejich kořenů. Osvědčeným způsobem zavlažování orchidejí je následující postup. Květináč ponořte na půl hodiny do nádoby s vodou (nejlépe měkkou a odstátou) a hnojivem. Nechte květinu, aby načerpala dostatečné množství vody, a poté ji nechte důkladně okapat. Tento postup opakujte dvakrát za měsíc.

Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení, ideálně hnojivem přímo na orchideje. Během květu přihnojujte s každou zálivkou. Po odkvětu pak stačí jednou měsíčně. Odkvetlé rostlině neodstraňujte celý stonek, ale odřízněte jej zhruba ve spodní třetině. Často na něm totiž vyraší nový a znovu vykvete.

Dlouho kvetou bramboříky

Další oblíbenou vánoční květinou je brambořík (Cyclamen persicum). Kvete různými barvami od pozdního podzimu až do jara. Ani poté ho však nemusíte vyhazovat. Když necháte na jaře jeho hlízy vyschnout a odpočívat, na podzim je můžete zasadit do substrátu a o Vánocích se opět dočkáte květu.

Svědčí mu především chladné místnosti, kde vydrží dlouho kvést (ideální je pro něj teplota 12 až 15 °C). Bramboříkům vyhovují těsnější kořenáče, vyžadují pravidelnou zálivku přes misku s vodou a hnojení každé dva týdny.

Na dozdobení se hodí azalky

Azalky vydrží pěkné opravdu dlouho, ale musíte jim věnovat správnou péči. Vyžadují světlé a chladnější prostředí, proto se hodí například do předsíní. Mají širší kořeny, a proto potřebují širší a mělčí kořenáč. Rovněž je nutné je pravidelně zalévat – substrát udržujte stále vlhký, nikoliv mokrý.

Nenáročnou, ale krásnou dekorací je vánoční kaktus

Nevíte, co dělat, aby vám vykvetl vánoční kaktus? Věřte, že to není nic složitého. Při minimální námaze získáte jedinečnou vánoční dekoraci. Právě tato rostlina totiž vytváří během vánočního období velké množství květů. Vykvete však jen tehdy, když se o ni správně postaráte.

Vánoční kaktus je rostlinou, která kvete jen při nižších teplotách, proto ho během adventu dejte do místnosti, kde teploty nepřesahují 15 °C. Nemusíte ho moc zalévat, a to ani v době květu – stačí jednou týdně. Jen je důležité udržovat v místnosti vlhký vzduch nebo rostlinu pravidelně rosit.

15.12.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist