Nejkrásnější kavárny světa vybavené slavnými českými židlemi TON

Ručně ohýbaný dřevěný nábytek české firmy TON zná určitě každý. Slavné thonetky se vyrábějí už 155 let a firma jich za tu dobu prodala po celém světě na 80 milionů kusů. Za hranice míří čtyři pětiny výroby, na thonetkách sedávají třeba v Japonsku, Severní Americe, Skandinávii i Austrálii. Kromě prodejních úspěchů navíc slavný nábytek posbíral tolik cen, že by to vydalo na samostatný článek.

Výrobu ručně ohýbaného dřevěného nábytku rozjeli v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku už v roce 1861 a dnes je jejich továrna nejstarší svého druhu na světě.

Čím byl Baťa pro Zlín, tím byla rodina Thonetů pro Bystřici. Nejenže dala práci tisícům lidí, ale zřídila tu i odborné školy pro zpracování dřeva, mateřské školy, tovární kapelu, podpořila výstavbu železnice, postavila domy pro dělníky a dokonce i kasino.

Promyšlená organizace práce

Firmu založil Michael Thonet a od počátku se mu dařilo. Po pouhých deseti letech už vyráběla továrna 300 tisíc kusů ohýbaného nábytku ročně, v roce 1912 to bylo 445 tisíc kusů. Vše umožňovala promyšlená organizace práce, kdy se každý dělník specializoval pouze na jednu činnost. Unikátní technologie umožnily prodávat židle levněji a díky tomu se brzy prodávaly po celém světě.

Továrna v Bystřici využívala i toho, že místo bylo obklopeno bukovými lesy, z nichž měla firma jednak dostatek materiálu pro výrobní proces a navíc šetřila za transport dřeva či další pracovní sílu.

Během druhé světové války řídil bystřickou fabriku říšský protektor, po válce byla znárodněna a proměnila se v národní podnik THONET. V roce 1953 byla přejmenována na TON, což je zkratka z „továrny ohýbaného nábytku“.

V devadesátých letech se firma snažila navázat na slavnou tradici zakladatele firmy Michaela Thoneta. V roce 2013 ale přišla o ochrannou známku nesoucí jeho jméno. Značka Thonet tak nyní patří stejnojmenné nábytkářské a designérské společnosti z německého Frankenbergu.

Spolupráce s designéry a architekty

V současnosti tak firma funguje pod hlavičkou TON. Sází na prověřené výrobní procesy staré více než 155 let a propojují je se současným designem. Spojuje technologie se svým typickým rukopisem a současnými požadavky na vzhled i funkčnost produktů.

Výrobu slavného nábytku můžete vidět na vlastní oči – od září do června je továrna otevřená pro veřejnost, která si může při komentovaných prohlídkách projít výrobní prostory i vilu Thonetů a podívat se rovněž na ukázku současných produktů.

TON v různých koutech světa

Na značku TON narazíte i na místech, kde byste to možná ani nečekali. Třeba v útulné kavárně Electra House v australském Adelaide mají křesílka z řady TRAM. V řeckých Aténách zase využil nábytek TON designér Minas Kosmidis při navrhování interiéru zajímavého bistra La Maison du Grec.

Subtilní, ručně ohýbané židle č. 18 a model Ironica z kolekce TON v bílé barvě zase doplňují prostředí asijské restaurace Benajmin´s Kitchen v Alphingtonu na předměstí australského Melbourne, pod jejímž interiérem je podepsán designér Aaron Wong. Tady vše ladili tak, aby to vyvolalo pocit, že jste se objevili v Hemingwayově románu Stařec a moře.

Text: Alice Kavková
Foto: Archiv firmy TON

17.5.2017 5:41

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist