Nejkrásnější dekorace do vaší zahrady

Můžete mít na zahradě úžasné záhony s těmi nejkrásnějšími květinami, ale teprve dekorace jí dodají tu správnou atmosféru. S jejich pomocí dotáhnete styl zahrady k dokonalosti. Jak na to?

dekorace-zahrada-1-1100x618.png Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Byt či dům vybavíte nábytkem a dekoracemi a tím to na nějakou dobu končí. Jenže zahrada je živý neustále se proměňující organismus, kde se neustále střídá počasí i roční období. Nikdy není hotovo. Výzdoba zahrady je nikdy nekončící proces a tím je neopakovatelný a kreativní.

Nápady na její oživení přicházejí s každým rozkvetlým či odkvétajícím druhem. Například suchá květenství hortenzií můžete využít v podzimních vazbách stejně jako suché trávy. Kolečko, které dosloužilo, natřeme a osázíme a bude dělat parádu další roky.

Změn na zahradě se nebojte, naopak vítejte je jako něco nového. Vaše chuť do práce na zahradních dekoracích bude růst s každým úspěšně dokončeným dílem.

Jak začít?

Jako u všeho začněte těmi jednoduššími úkoly. Můžete si vybrat místo, kde se cítíte nejlépe, nebo které nejvíc využíváte.

Může to být trvalkové rabato nebo vaše oblíbené popínavé rostliny, pro které byste mohli pro začátek vytvořit nějakou neobvyklou oporu. Zřídit můžete také koutek pro ptáky s pítkem anebo na zimu vytvořit pro drobný hmyz hmyzí hotel.

V létě zrealizujte proměnu květináčů a dalších pěstebních nádob pomocí neobvyklého barevného osázení nebo jiné specifické výzdoby.

Co je dobré dodržet?

  • Pamatujte, že vaše zahrada by měla být odrazem vás samotných, měla by nést váš rukopis a svým způsobem odrážet vaše záliby.
  • Máte-li na zahradě nějaké dekorace z dřívější doby, zbavte se všech, které se vám již nelíbí.
  • Nedržte se výhradně klasických řešení, mohou být nudná.
  • Dobrou orientaci vám poskytne změna ročního období.
  • Dekorační prvky nemusí být nutně neustále na jednom a tomtéž místě. Můžete je po čase přestěhovat.
  • Experimentujte, nebojte se nevšedních řešení.
  • Zaměřte se na rozmanitost, ovšem ne na úkor zahrady přetížené mnoha detaily nebo změtí materiálů.
  • Než se pustíte do konkrétních úkolů, ověřte si nejprve, jak se vám pracuje s vybraným materiálem a s potřebným nářadím k jeho opracování.

Staré květináče v novém kabátě

I ten nejobyčejnější květináč může vypadat zajímavě. Použijete-li svou šikovnost a neobvyklý materiál, může pod vašima rukama vzniknout opravdu atraktivní obal na květiny.

Prasklý květináč ještě nemusíte vyhazovat, vyzkoušejte si na něm umění drátkování. Z obyčejného květináče si můžete jednoduše vyrobit květináč závěsný, ovládáte-li techniku macramé, čili drhání, vytvořte pro květináč s převislými květinami ze sisalu nebo režného provázku drhanou vazbu, která poskytne bezpečný závěs květinám pod pergolou nebo na zábradlí.

Prohledejte půdu a stodolu

Stojí vám ladem v zahradním domku kovová okenní mříž? Využijte ji jako oporu pro popínavé rostliny. Jednotlivé kovové pruty a ukončovací dekorační prvky poskytnou ovíjivým rostlinám dobrou oporu a možnost uchycení. Pněte po nich například vistárii, plamének nebo trubač. Nemusíte se bát, že by mříž neodolala náporu sílících rostlin.

Čtěte také:

Vzhled kovových opor pro popínavé rostliny se bude v průběhu doby měnit, a tím získávat na rozmanitosti. V důsledku působení větru, vody a koroze lesklý hliník zešedne, ocel dostane červenohnědý nádech a měď zezelená.

Recyklace je správná cesta

Recyklujte v zahradě, využijte například dřevěné palety jako vertikální záhony, využijte vysloužilé zahradní nůžky nebo nářadí, na hrábě zavěste drobnosti, zbytky kovu a plechu využijte k tvorbě fantazijních postav, ptáků nebo jiného zvířectva. Ze starých dřevěných prken vyrobte směrovky do zahrady.

Nezapomeňte na kameny, vytvořte z těch plochých půvabné šlapáky do trávníku, z kamenů s příběhem značení cest, jedinečné posezení nebo jen tak mezi vzrostlé trávy a kapradiny usaďte bludný kámen obrostlý mechem.

Jak taková kreativní zahrada může vypadat, se podívejte v naší fotogalerii.

Text: Zuzana Bohdalová, foto: Shutterstock.com

27.6.2022 2:00 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist