Nejen pracovní stoly a stolky

Pracovní stoly jsou v současnosti pro většinu z nás spojeny převážně s prací na počítači. Ať už se jedná o pracovní či odpočinkovou část našeho dne, případně o části obě. Vždy je třeba myslet nejen na vzhledovou stránku stolu, ale hlavně na jeho praktické využití a ergonomickou stránku věci.

121372-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Pracovat se nám může stejně dobře u moderního kusu nábytku, jako i u pěkného retro kousku. Některé pracovní stolky jsou dokonce navržené tak, aby se u nich dala střídat pracovní poloha vsedě i ve stoje. Pokud víte, že vaší slabou stránkou je hromadění nejrůznějších dokumentů právě na pracovním stole, nespornou výhodou se pro vás může stát pořízení stolu s textilní kapsou. Některé nábytkářské společnosti zase zásobují trh krásnými uzavíratelnými kousky vyrobenými z MDF desek a ořechových dýh. Ořechové dřevo je tvrdé a má výraznou kresbu, takže stůl z něj vyrobený je impozantním kouskem v každém interiéru.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Praktické řešení nábytku dnes ocení většina domácností, a tak se velmi často používají jídelní stoly zároveň i jako pracovní. Má to své výhody i nevýhody. Nemusí se nikam stěhovat ani uklízet, jsou stále k dispozici, ale na druhou stranu, pokud máte na jídelním stole rozdělanou práci a je čas oběda a vy vše musíte sklidit, aby se rodina mohla najíst, není to také nic příjemného.

Jak a kam začlenit pracovní stůl do malého bytu může být také pořádný oříšek. Proto bývá v malých bytech často jediným řešením stůl skládací. Je známo až osm základních způsobů, jak lze stolovou desku zvětšovat. Patří k nim otáčení, vyklápění, posouvání a stále se vymýšlejí nové a nové způsoby jak efektně vyřešit spojovací mechanismy a rozkládací systémy stolů tak, aby nijak nenarušovaly jejich celkovou krásu a eleganci.

Také materiály na tyto stoly používané podléhají stále novým zpracovatelským technologiím. V minulých letech často využívané skleněné desky stolů jsou dnes již na ústupu. Ukázaly se jako nepříliš praktické, chladné, tudíž nevhodné jako materiál pro výrobu stolů pracovních a navíc vyžadující častou údržbu, neboť je na nich vidět každý i sebemenší otisk čehokoli.

Velká inspirativní galerie stolů

Nové materiály ve výrobě stolů zaznamenaly poměrně úspěšný nástup umělého kamene. První byl vyvinut takzvaný corian, homogenní masivní hmota vyrobená z přírodních materiálů a polymethylmethakrylátu. Pojivem je v tomto případě pryskyřice a plnivem je přírodní kamenný prášek. Na závěr poměrně složitého výrobního procesu se z materiálu lisují  stálobarevné  tvrdé desky se zaručenou homogenností materiálu.

Zkrátka budoucnost a to nejen v nábytkářství, patří novým technologiím a novým materiálům. A nezapomeňte na to, že chytře použité materiály ušetří námahu při údržbě, o čemž se dočtete v našem stejnojmenném článku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: veerle.duoh.com, archiexpo.com, houseautomator.com, homedesignbase.com, gadgetreview.com, pinterest.com

29.1.2013 4:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist