…nejdůležitější jsou…BARVY

Co je nejúčinnějším nástrojem tvorby interiéru? Jak nejlépe dosáhnout požadované „atmosféry“? A jak co nejrychleji a nejpřesvědčivěji proměnit starý interiér v nový? Na všechny tyto otázky je vlastně stále stejná odpověď a ta by mohla vypadat jako jedno jediné slovo: barvy

126797-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Bydlení a barvy, barby a bydlení. Pokud se hovoří o barvách, tak se vlastně v jistém slova smyslu mluví o světle a světlo, to je pak do jisté míry otázka kompozice prostoru. Barvy mají schopnost jeden a ten samý byt či pokoj proměnit během okamžiku z nudného prostoru na prostor přitažlivý, inspirativní, vzrušující nebo jakýkoliv jiný. Je to pochopitelné. Naše, tedy lidské vnímání, je do značné míry iracionální a citové, tedy emocionální a emoce jsou velmi snadno manipulovatelé nejen hudbou, chutěmi, nebo např. čichovými vjemy, ale pochopitelně i barvami a tedy světlem.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Jak se celkem spolehlivě dělá „intimní“ atmosféra, intimní bydlení ?  A jak se dělá „romantická“ atmosféra? Pokaždé se v drtivé většině případů spolehneme na světlo, které ztlumíme a většinou pak vyměníme lustr na za lampu, které dáme např. červené stínítko. A nebo rovnou zvolíme svíčky.

Bydlení a oblékání? Oblékání vlastního bydlení? Je to totéž

Jeden z našich redaktorů velmi rád používal příklad s broží, kterou si někdy ženy připínají na klopě či jinam na své šaty a tímto šperkem se pak takto zdobí. Ideální přitom je, pokud šaty nejsou pestrobarevné, strakaté nebo jinak výrazně vzorované. A důvod? Ten je prostý, brož by se na strakatých šatech ztratila a neměla by šanci vyniknout. Naopak např. na bílých šatech např. rudá granátová brož vynikne zcela přesvědčivě a můžeme si být také jistí, že ji nikdo nepřehlédne.

TIP: Způsobů, jak řešit obytný interiér, jsou tisíce, stejně, jako je mnoho různých technik upravujících používání barev při řešení vlastního bydlení. Nebudeme vás unavovat teoriemi. Zkuste to tak, jako jsme se o tom zmiňovali v případě bílých šatů a granátové brože. Zvolte neutrální pozadí, neutrální barvu stěn a jednobarevnou, nejlépe světlou barvu nábytku a potahových látek (viz foto.). A pak takový jednolitý či jednobarevný interiér ozdobte barevnými detaily podobně, jako byste na něj připínali jednu brož za druhou. Zkuste barevné polštáře, zkuste jedno křeslo udělat strakaté a tedy úplně jiné, než jsou všechny ostatní. A nebo barevně výrazný obraz na stěnu, plakát, socha. Cokoliv.

Další inspirace pro bydlení.

Red.
foto: contemporist

1.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist