Nejčastější chyby při zařizování koupelny

Máte nový byt a připadl na vás velmi důležitý úkol, a to zařídit koupelnu? I když se to může zdát jednoduché, přesto je třeba si dávat pozor a vyvarovat se častým chybám. Jaké to jsou?

Ideální je najmout si zkušeného bytového architekta. V každém případě nezapomeňte na velmi užitečné poučení: Dvakrát měř, jednou řež. Unáhlené změny se mohou časem ukázat jako velmi nepraktické a nakonec vás mohou stát velmi draho.

Koupelna je dnes rozhodně jednou z klíčových místností celého bytu či domu. Je místem každodenního odpočinku a klidné relaxace po náročném pracovním dnu. První, z čeho je třeba vycházet při rekonstrukci a zařizování koupelny, je její velikost. S malou koupelnou v běžném panelákovém bytě toho jistě mnoho nenaděláte, přesto se i zde dá vytvořit komorní útulné prostředí, kam se budou všichni rádi vracet. Velmi častou chybou je snaha umístit do koupelny co nejvíce zařízení. Typicky rozměrnější vana může ostatní funkce koupelny naprosto zastínit. Do menších koupelen je proto vhodné volit spíše menší menší sprchové kouty nebo vany se zástěnou, kterou mohou používat dospělí členové domácnosti i nejmenší děti. Vždy by mělo zbýt dost místa na umyvadlo, úložné prostory a případně toaletu či pračku.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen


Pozor na typické chyby

Velmi častou chybou je špatná volba materiálů ve snaze trochu ušetřit. Typicky umyvadlo, baterii a další příslušenství je vhodné kupovat jako sadu nebo alespoň od jednoho kvalitního výrobce, kde je zaručena vzájemná kompatibilita. Stejnou radu rozhodně uplatněte i na výběr toalety, typ splachování a odvětrávání místnosti. Ideálně vše konzultujte s bytovým architektem. Dejte si pozor na rádoby moderní tvary sanitárního zařízení, které mohou být při delším používání velmi nepraktické. Co se týče barev v koupelně, vzhledem k absenci přirozeného světla, volte hlavně světlé pozitivní barvy, ve kterých se budete cítit dobře. Nezapomeňte na dostatečné osvětlení, velké zrcadlo a kvalitní odvětrávání. Při volbě celkového designu se zaměřte spíše na nadčasové pomalu se měnící trendy, které vám vydrží co nejdéle.

Text: Martin Sůkal
Foto: magzip.com, bathblogs.com, w-design-build.com, gouk.about.com, insidespaces.co.uk, ekco.co.uk, homeklondike.com, homeklondike.com, kitchensbybroadway.co.uk, a-joiner.co.uk, breeze-me.blogspot.com, aklkitchenandbathrooms.com, yorkshire-kitchens.co.uk, fixmyboiler.co.uk, presidiacreative.com, universal-interiors.co.uk, ifeelcozy.com, gardinerhaskins.co.uk, kitchensbybroadway.co.uk, mayflower-kitchens-and-bathrooms.co.uk

31.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist