Nedůvěra a přízrak zbytečného luxusu

Nabídka služeb v rámci vybavování a zřizování obytného interiéru, neznamená jen možnost nakoupit si konkrétní nábytek. Klient, má li zájem, se může obrátit na interiérové studio, které je co do svých služeb analogické studiím kuchyňským – a ty jsme se již naučili využívat. Stejně tak je zde k dispozici celá řada architektonických studií, které se věnují nejen stavební a s tím spojené projekční činnosti, ale třeba právě také řešení interiéru.Tradice a návyky českého spotřebitele jsou však natolik silné, že široká střední vrstva zákazníků vnímá služby spojené se zařizováním interiéru jako něco nadstandardního a zbytečně luxusního.

Úplně jinak je tomu v případě řemeslníků, tedy rukodělných, manuálně pracujících. Ti se naopak u zákaznické obce těší důvěře a úctě. Respekt k dělnickým profesím mají pak zejména osoby starší čtyřiceti let a zároveň ti, kteří se pohybující pod hranicí běžné životní úrovně. Se zmiňovaným respektem pak jde ruku v ruce iracionální nedůvěra v nehmatatelnou – neuchopitelnou a nezměřitelnou (zbytečnou) hodnotu intelektuální a zejména umělecké práce, kterou představuje třeba právě předmět činnosti architekta, nebo designéra zařizovacích předmětů a nábytku. Mladší generace již tento postoj nesdílí.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Co si můžeme ze studia a nebo od architekta odnést?
Interiérové studio bývá velmi často nejen místem odborné konzultace s vyškoleným pracovníkem či přímo architektem, ale součastně je i místem obchodním, kde je možné doporučený a v návrhu použitý nábytek rovnou zakoupit. Z toho plyne přirozeně určité omezení, neboť návrh bude obsahovat jen ten nábytek, který je obchodním nebo výrobním artiklem studia. Zákazník tam může nabýt dojmu, že se mu v prvé řadě snaží někdo něco prodat a teprve pak že přichází na řadu nějaký návrh. V každém případě, pokud se obchodní případ podaří uzavřít, bývá zvykem odečíst cenu návrhu (nebo její část) formou slevy z celkové ceny obchodního případu. Interiérové studio je místem odborné konzultace, místem, odkud si zákazník může odnést návrh řešení interiéru a zároveň také samotné zařizovací předměty.
Co vše je spojeno s návštěvou architekta, co si zákazním může odnést, co a kolik to stojí atd., pak můžete najít v podrobném článku – Jak pracuje bytový architekt, co tím získám a kolik to stojí? – v rubrice architektura a design
Petr Haas
Foto Emu, Edra, Zanotta, Horm
18.4.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist