Nebojte se, zkuste třeba divoké barvy a trvejte na svém!

Stejně jako jakákoliv jiná činnost, i zařizování obytného interiéru podléhá celé řadě návyků, konvencí a zvyklostí. V některých ohledech je to dobře, jindy je to dost na škodu. Konec konců, proč lidé listují stránkami magazínů o bydlení? Chtějí inspiraci a možná hledají také i něco nového. Ale postupně.

Lidské jednání se zdá být chaotické a těžko předvídatelné. Do jisté míry je ale opak pravdou. Všichni se chováme podle poměrně jednoduchých vzorců. Když se nám např. líbí něco nonkonformního, něco neobyčejného nebo výstředního, pak se toho zároveň tak trochu i bojíme a stejně tak podvědomě hledáme ještě někoho dalšího, kdo má stejnou „úchylku“ jako my. A když ho najedeme, tak už pak svou zálibu jako „úchylku“ nevnímáme a naopak nám jako „úchylní“ nebo možná hloupí připadají ti, kteří našemu vkusu a zálibě nerozumí. Jinými slovy, hledáme oporu a potvrzení toho, že jednáme správě.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Netradiční řešení

Líbí se vám „divoké“ barvy? Byli byste ochotni natřít si stěnu např. na sytě rudou a dát si před ní třeba černou sedačku? Není na tom nic špatného. I vkus ve věci bydlení je záležitostí místa a času. Tak např. v Česku nám sektorový nábytek a papírové tapety připomínají dobu normalizace a vládu prezidenta Husáka, ale např. v Norsku nebo ve Francii, kde nic takového nezažili, jsou tapety velmi populární a pracují s nimi běžní lidé a stejně tak architekti a designéři. A nebo jinak. Když se řekne „plakát“, tak si vybavíme časopisecké stránky s obličejem nějakého populárního zpěváka, přitom „plakát“ je součástí interiérů už z dob našich prababiček a malířů, jakým byl třeba Alfons Mucha a kdy žádné idoly popkultury neexistovaly.  Zkuste něco „divokého“. Na co máte chuť?

František Nývlt
Foto EDRA , 3DH

18.4.2008 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist