Nebojte se vpustit do bytu trochu designu, bude se Vám lépe dýchat

Letošní zima i přes veškeré své snahy jako zima v podstatě nevypadá, ale i tak byla obdobím vegetačního spánku, lidé jsou unaveni a dlouhé večery trávené doma pak mají za následek pocit vyčerpání z vlastního interiéru, který je pořád stejný a „něco“ mu chybí. Jinými slovy mluvíme o diskutované a objektivní potřebě osvěžit své bydlení a provést to přirozeně co možná nejednodušším způsobem.

Stačí si jen uvědomit, že slunce v zimním období zapadá v průměru kolem půl šesté, v prosinci je tma už ve čtyři hodiny odpoledne. Běžně lidé tzv. chodí ven, tedy do společnosti, do kina, restaurace, baru a divadel přibližně jednou týdně. Zbytek času tráví doma, mezi čtyřmi, osmi, dvanácti a lépe saturovaní i mezi větším počtem stěn. Logicky se dostaví únava, pocit okoukání a nakonec přesvědčení o potřebě něco změnit. Přestavět nábytek mnohdy nestačí. Je potřeba např. ukázat prstem na ten nejnudnější kus nábytku a vyměnit jej za nějaký výraznější, oživující a pozornost poutající předmět. Ten by měl být schopen vytvořit atmosféru třeba tak, jako ji umí udělat zapálená svíčka. Je to jednoduché, ale přesné přirovnání. Když se zhasnou světla, je to jako v divadle a na scénu přichází díky svíčce romantika. Stejně tak by měly fungovat všechny zařizovací předměty.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Design jako koření a méně je více 

K řešení interiéru, nyní tedy k jeho revitalisaci, se dá přistupovat různými způsoby a neexistuje žádný jeden správný postup nebo metoda. Důležité je mít na paměti, že každý kus nábytku má schopnost vyvolávat nějakou atmosféru sám o sobě a podobně bude fungovat i v kontextu s ostatním vybavením místnosti. Sladit všechno dohromady je podobná činnost, jako vaření. Např. samotná kyselost nikoho neuspokojí, ani se jí nikdo nenají a citrony hlad nezaženou, ale pokud jimi pokapeme obalované smažené maso, bude to zajímavý gastronomický zážitek. Stejně tak je to i s interiérem. Nábytek má v sobě jakého si genia loci, nějak působí např. stojící před čistou bílou stěnou a jinak vyzní a nebo se úplně ztratí v zástupu ostatního nábytku, který zaplňuje místnost až po okraj. Některému zařizovacímu předmětu bude vyhovovat samota, jiný vyzní až zasazený do stávajícího zařízení bytu. Jeden bude ze své povahy dominantní, výstřední a nikdo jej pohledem nemine, jiný zařizovací předmět je potřeba jakoby hledat i když je jeho přítomnost pocítitelná ale nijak nám po něm nekloužou oči, což je např. role některých koberců, podlahových krytin nebo pamp, které svítí, temperují interiér na nějakou konkrétní náladu ale samy jakoby nejsou vidět.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Ony tzv. designové předměty mají tu výhodu, že jsou zpravidla výraznější než běžná konfekční produkce (a také jsou dražší) a je tedy poměrně snadné „odhalit“ jejich pravou povahu, jejich tendence být výstřední a nebo tiše v pozadí.

Jaroslav Zákolanský

Foto firem Gervasoni, Ranny architects, Jasper Morrison Ltd., Architonic.com

6.2.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist