Domů > Květiny > Pokojové rostliny > Nebojte se orchidejí
Nebojte se orchidejí
Orchideje, přestože je mnoho lidí dosud považuje v našich bytech za nepěstovatelné exotické rostliny, se stále častěji objevují na parapetech oken.
Při zachování základních pravidel není jejich pěstování tak obtížné. V současné době je možné sehnat různé druhy orchidejí za poměrně nízkou cenu. To je výsledek meristémového (tkáňového) rozmnožování. Pro úspěšné pěstování je třeba vědět, o jaký druh se jedná a tomu přizpůsobit podmínky. Zjara se objevilo množství orchidejí pod obchodním názvem Cambria. Jedná se Vuylstekeara, což je mezirodový hybrid Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum. Jméno získala na počest svého prvního pěstitele Vuylsteke. Tento hybrid zvládnou i začátečníci, protože křížením bylo potlačeno komplikované pěstování typické pro miltonie a zároveň zůstaly jejich nádherné květy.
Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie
V době růstu se Cambrii daří v teplém prostředí (v příliš suchém ji mohou napadat škůdci, např. svilušky). Po odkvětu ji umístíme do chladnějších prostor a méně zaléváme.¨Pro indukci květů se doporučuje období několika týdnů pod 16°C. To lze zajistit letněním na chráněném místě, kde rostlina nebude podmáčena dešti, ani ohrožena sluncem. Výhodou může být i kolísání denních a nočních teplot. Pak kvete téměř celoročně, brzy po odkvětu se objevuje nový květní stonek s násadou pupenů. Ten se po odkvětu vždy ustřihne. S přesazováním spíše nespěcháme. Nutné je jen tehdy, když je substrát zhutnělý, přemokřený nebo zařasený – na pěstitelské chyby rostlina upozorňuje harmonikovým růstem listů. Na přesazení si připravíme vymytý plastikový květináč, dno pokryjeme vrstvou drenáže, na tu vložíme substrát složený z rašeliny s velkým podílem kůry a přídavkem molitanu. Zabezpečíme tak dobrou tvorbu kořenů a tím i růst. Při této příležitosti můžeme oddělit hlízy, aby v květináči zůstaly alespoň 3-4.
Rostlině se daří na světle, na jižní straně je potřebné zastínění. Na přemíru slunce, pokud se přímo nespálí, reaguje červeným zabarvení listů. Zaléváme dešťovou vodou podle potřeby. Osvědčilo se mi na několik minut ponořit celý květináč, po odtoku přebytečné vody vrátit na stanoviště. Zálivku opakuji až po úplném vyschnutí substrátu.
Jindřiška Kodičková
foto autor