Nebojte se nábytku z laminátu

Materiálů vhodných k výrobě nábytku je mnoho – masiv, dřevotříska, lamino, laminát… Ano, poslední dva jmenované nejsou jedno a to samé. Zatímco lamino (LTD) není příliš kvalitní materiál, laminát si stojí o dost lépe. Pomůžeme vám, se v tom vyznat…

11wharfside_linee-bespoke-pure-wood-kitchen-by-team-7-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Wharfside

Co je laminát?

Nábytek s laminátovým povrchem je vyroben z dřevotřískových nebo dřevovláknitých (MDF) desek, na které je v tenké vrstvě nanesen laminát. Jeho výhodami je, že je velmi odolný proti vodě, oděru a dokonce i proti některým chemikáliím. Je možné ho různě tvarovat a pomocí laminátových proužků lze „začistit“ i ostré hrany. Dodává se v širokém barevném spektru.

Kde lze laminát využít?

Rozeznáváme různé druhy laminátů, které se mírně liší výrobním postupem. Základem však je, že se tento materiál se vyrábí při vysokých teplotách a tlaku na bázi laminátové pryskyřice.

Můžete se setkat se střednětlakým laminátem, který se většinou používá na povrchovou úpravu interiérových dveří, ale hodí se také k výrobě běžného nábytku, ať již do domácností nebo kanceláří.

O něco kvalitnější a odolnější je vysokotlaký laminát, který se navíc vyznačuje i delší životností, a proto se hodí také na kuchyňské nebo koupelnové desky a používá se i k výrobě venkovního nábytku.

Nejen jako nábytek, ale i jako různé vestavby v komerčních prostorech můžete vidět dekorativní vysokotlaký laminát. Jak už název napovídá, kromě účelného využití může posloužit k ozvláštnění interiéru.

Druhy laminátu

Mikrolaminátem, který je velmi dobře tvarovatelný a je dodáván většinou v rolích, se dají potahovat například i okenní parapety, lišty a dveřní zárubně. Speciálním druhem je těžko zápalný laminát, který se hodí do prostředí s nebezpečím vznícení. Existuje také „kovolaminát“ neboli laminát z pravého hliníku, jenž vytváří hodnověrné metalické efekty. Zajímavostí je lakovatelný laminát, který ocení především kreativní tvůrci různých bytových dekorací.

Laminátové povrchy nejsou žádnou novinkou, avšak během posledních let prošly velkou inovací, takže už se nejedná o žádný unifikovaný jednobarevný umakart, ale o atraktivní a praktický materiál, který oceníte nejen v interiéru, ale i na terasách, balkonech a na zahradách.

19.8.2020 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist