Nebojte se kombinovat modrou a žlutou

Barva je kvalitativní složkou zrakového vjemu. Fyzikálně ji můžeme charakterizovat jako skladbu světel o různé vlnové délce. U barevného povrchu pak jde o schopnost předmětů odrážet světlo určitých vlnových délek. Pokud se podíváme na barvu z technologického hlediska, jedná se o směs pigmentů, plnidel a pojidel.

122860-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Studené barvy jako například modrá a zelená uklidňují, vyvolávají dojem chladu a jsou pasivní. Jak známo, pomáhají také udržet stejnoměrný a stálý výkon. Tyto barvy jsou vhodné zvláště do místností s vyššími teplotami, tedy všude tam, kde jsou okna vedoucí na jih nebo jihozápad.

Je jasné, že pomocí barev je možné dosáhnout i změny nálady v prostředí. Zkrátka není pochyb o tom, že i některé barevné kombinace mají téměř vždy okamžitý účinek. Jen si vzpomeňte na námořnické modro-bílé pruhy, díky nim si okamžitě vybavíte ve vaší mysli spoustu námořnických motivů, lodě, vzpomínky na moře, zážitky na vodě, maják, kotvu atd. Podobně i kombinace hnědé a zelené barvy ve vás vyvolají zemitou atmosféru. A stejně tak i spojení vodní modři a žluté barvy působí jako pár vždy svěže a vesele, přátelsky a stylově, a to bez ohledu na jakoukoli jejich kombinaci.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Například na fotografiích u článku je vodní modř spojena v kompozici s více dominantní zářivě žlutou barvou. Vyvolává tak v celé místnosti silný pocit tepla a zlatavých doteků. Modré závěsy mohou ubrat ze síly žluté barvě, a tak celkově prostor působí velmi vyváženě. Poté už celá místnost potřebuje jen udržet svou svěžest, což se díky volbě křehkého skleněného lustru skvěle povedlo.

Do jídelny se budou fantasticky hodit světlé pastelové odstíny žluté barvy. Ačkoli jednobarevně natřené zdi mohou vypadat, že jsou určeny spíše pro zeď ve školce, a máslově žluté židle tomuto dojmu ještě napomáhají, můžete právě tuto kombinaci zvolit do dětského koutku anebo do celého dětského pokoje. Nechte se zkrátka barvami více ovlivňovat, vnímejte je, pracujte s nimi.

Emocionálního vlivu barev se zcela záměrně využívá v nejrůznějších oblastech našeho života. Vždyť i umělecká díla jsou důkazem vztahu člověka k barvám a jejich vzájemným kombinacím. Estetické cítění pak závisí na individuálním nastavení daného jedince, také na tom, co ho ovlivňovalo a v neposlední řadě i na jeho vzdělání. Vše tedy souvisí se vším a barvy, ty vždy souvisely s našimi životy velmi úzce. Udělejme si tedy své domovy barevnější, veselejší, budou takové i naše životy.

Nebojte se barev v bytě“, tak jsme nazvali jeden z našich předchozích článků, ve kterých vás chceme inspirovat k větší barevnosti ve vašich interiérech.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com, hit-decor.net, cimots.com, arradamentointerni.blogspot.com, homedsgn.com, projectnursery.com, uniquebedroom.com, felmiatika.com, astoriedstyle.com, interiordir.com 

16.9.2013 12:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist